Hodina triedy, denný režim školáka. Hodina na tému „Denný režim školákov“

Triedna hodina

“Denná rutina alebo rešpektujte svoj čas a čas ostatných”

Ciele:

    rozvíjať zručnosti zdravého životného štýlu.

    Naučte žiakov vážiť si svoj čas a čas iných.

    dodržiavať denný režim.

Formulár: rozhovor
Metódy: príbeh s prvkami rozhovoru a hier.
Prípravné práce: premyslite si otázky pre študentov, plagát: „Čas na prácu, čas na zábavu“, pripravte si prejavy študentov, domáce úlohy podľa denného režimu.

Materiály pre triedu:

1. „Básne o človeku a jeho hodinkách“ S. Baruzdin.

    Denný režim študentov.

Priebeh vyučovacej hodiny.

1. Úvodný prejav učiteľa.

Dnes sa v triede porozprávame o vašej každodennej rutine.

Povedzte mi, prečo je dôležité dodržiavať dennú rutinu?

Teraz si urobíme krátky výlet každodennou rutinou a uvidíme, či ju všetci dodržiavajú.

Na tabuľu zapíšeme každý bod režimu v poradí.

“Je čas na podnikanie, hodina na zábavu”

Deti čítajú báseň od S. Barudzina.

1 študent:
Hodiny počítajú sekundy,
Trvajú hodinu a minúty,
Ráno to nie je potrebné
Zobuďte sa 10-krát.

4 študent:
Stihne sa obliecť včas?
Umyť a zjesť
Bude mať čas stáť pri stroji,
Sadnite si v škole do lavice.

2. študent:
Kto vie, ako žiť podľa hodín?
A váži si každú hodinu,
Ráno to nie je potrebné
Zobuďte sa 10-krát.

5. študent:
Priateľstvo s hodinkami je dobré!
Práca, oddych.
Robte si domácu úlohu pomaly
A nezabudnite na knihy!

3. študent:
A nebude hovoriť
Prečo je lenivý vstať?
Cvičte, umývajte si ruky
A ustlať posteľ.

6. študent:
Aby ste večer, keď idete spať,
Keď príde čas
Môžete s istotou povedať:
Bol to dobrý deň!

otázky:

    Prečo potrebujete dennú rutinu? (vstávať a chodiť spať včas, robiť domáce úlohy v rovnaký čas, ísť na prechádzku, nemeškať na vyučovanie atď.)

    Ktorý dospelý má prísny denný režim? (medzi vojenskými ľuďmi, športovcami, astronautmi)

    Ako im prospieva prísne dodržiavanie času? (Umožňuje dospelým – športovcom, astronautom, vedcom – dosahovať vysoké výsledky).

    Kedy je čas pod ľudskou kontrolou? (Ak sa človek naučí dodržiavať dennú rutinu, potom sa čas podriadi človeku).

    Ako dlho trvá príprava lekcií? (Vypočujte si odpovede študentov)

    Ako vykonávame kontrolné práce? Čo je potrebné urobiť, aby ste ho odoslali včas? (Vypočujte si názory študentov)

2. Cestujte podľa denného režimu.

Takže, kde začneme náš deň?

1. Vstaň.

2. Umyjeme sa.

Umyla som si ruky pod tečúcou vodou,

A zabudla som si umyť tvár.

Trezor ma videl,

Kričal: "Aká hanba!"

Takto si umývaš tvár? Ale ako? Čo je potrebné umyť?

Príbeh mikróbov.

Kedysi boli mikróby, ktoré prenášali rôzne choroby. Viac ako čokoľvek iné milovali špinu. Čím to bolo špinavšie, tým to bolo pre nich príjemnejšie a tým ich bolo viac.

Niekto nechal na stole neumyté taniere, omrvinky a kúsky chleba. Je to tu ako s muchou. A na jej labkách sú stovky mikróbov, najmä ak prišla z kopy odpadu. Mucha odletela, ale mikróby zostali na stole - na tanieroch, na chlebe a mysleli si: "Aké je dobré, že na svete sú špinavé muchy." A tam bola sloboda pre mikróby. A môžete sa dostať do rúk človeka a do úst človeka a potom je choroba čo by kameňom dohodil!

Zamyslite sa nad tým, čo je pravda v rozprávke a čo je fikcia?

Čo nám pomôže poraziť baktérie?

Rada doktora Watera:

a) dôkladne umyte raz týždenne;

b) ráno po spánku si umyte ruky, tvár, krk, uši;

c) umývať si nohy a ruky každý deň pred spaním;

d) Po upratovaní, použití toalety, hraní, prechádzke, styku so zvieratami, práci v záhrade alebo cestovaní verejnou dopravou si určite umyte ruky.

Ako sa o seba zvieratá starajú?

Mačka sa olizuje jazykom.

Slon na seba leje vodu z chobota.

Medvede hnedé kúpajú svoje mláďatá tak, že ich držia za obojok.

Mývaly spievajú svoje labky a tváre v rieke.

3. Umyte si zuby.

Koľkokrát denne si čistíme zuby?

Aké predmety používame na čistenie zubov?

Ktoré zuby by ste si mali čistiť?

Ako si začať čistiť zuby?

Prečo čistí vnútro?

Čo si čistíme po zuboch? (Jazyk)

Čo nám ostáva robiť? (vypláchnite si ústa)

4. Nabíjanie.

Teraz poďme cvičiť zvieratá.

a) „Žirafa“ - hlava hore a dole, kruhové pohyby doľava a doprava.

b) „Chobotnica“ - kruhové pohyby ramien, zdvíhanie ramien, spúšťanie.

c) „Vták“ - zdvihnite ruky, spustite ich, robte krúživé pohyby rukami.

d) „Opica“ - ohyby, kruhové pohyby tela.

e) „Kôň“ - zdvihnutie nohy, ohýbanie v kolenách.

f) „Bocian“ - zdvihnite sa na prsty, spustite sa, postavte sa na jednu nohu.

g) „Mačka“ - naťahovanie celého tela, ohýbanie chrbtice.

5. Oblečte sa.

    Školstvo.

Test "Môj postoj k štúdiu."

1. Vyberte odpoveď.

V škole ja:

zaujímavé

začínam byť unavený

chýba mi

Ustarostený

Smiešne

som šťastný

Nezaujíma

Som nahnevaná

Nie je šťastná

2. Milujem - nemilujem.

Červená je obľúbená farba;

Nemám rada čiernu farbu.

(Učiteľ diktuje názvy všetkých predmetov, ktoré sa študujú.)

Rozbor situácie (deti môžu rozprávať podľa ľubovôle) Učiteľ po triednickej hodine zhrnie výsledky. Test je anonymný.

Báseň B. Zakhodera „Zmena“.

Zmena, zmena! -

Hovor zvoní.

Vova bude určite prvá

Vyletí z prahu.

Preletí cez prah -

Siedmi sú zrazení z nôh.

Je to naozaj Vova?

Zdriemol si celú lekciu?

Je to naozaj Vova?

Pred piatimi minútami ani slovo

Nemohli by ste mi to povedať na tabuli?

Ak je, tak nepochybne

S ním - veľká zmena!

Zvládol to za päť minút

Zopakujte veľa vecí:

Trikrát ho podrazil

(Vaska, Kolka a Seryozhka),

Kotúlené kotrmelce

Sedel obkročmo na zábradlí.

Šikovne spadol zo zábradlia,

Dostal som facku po hlave.

Na mieste niekoho vrátil,

Požiadal ma, aby som odpísal úlohy -

Jedným slovom, urobil som všetko, čo som mohol!

Nemôžeš držať krok s Vovou!

No, opäť prichádza výzva.

Vova sa vlečie späť do triedy.

Chudobný! Nie je na ňom žiadna tvár.

Pozrite sa, aký je zlý!

Nič, - povzdychne si Vova,

Oddýchnime si v triede.

Aké chyby v správaní urobila Vova?

7. Obed.

Čítanie básne S. Mikhalkova „O dievčati, ktoré zle jedlo“.

Aké produkty potrebujete na prípravu boršču? (obrázky produktov)

8. Oddych.

Úloha „Ak to miluješ, nemiluješ to“

(Ak sa vám aktivita nepáči, podpíšte „-“, ak sa vám nepáči, podpíšte „+“.)

Vonkajšie hry

Pozeranie TV

Hry doma

Pomoc okolo domu

Večera

Čítanie kníh

Ničnerobenie

Lekcie

Nadšenie

Športovať

9. Večera.

Čo môžete jesť na večeru?

10. Spánok.

Analýza básne S. Mikhalkova „Nespi“.

Neznášam slovo „spať“!

Zakaždým sa krčím

Keď počujem: „Choď do postele!

Už je desať hodín!"

Nie, nespím, nehnevám sa...

Pijem čaj v kuchyni.

Neponáhľam sa.

Keď sa opijem, potom sa opijem!

Opijem sa a vstanem

A zaspávanie v pohybe,

Idem si umyť tvár a ruky...

Vyzliekam sa pol hodiny,

A niekde v polospánku

Že sa o mňa hádajú.

Jasne počujem odbíjanie hodín.

A otec hovorí mame:

"Pozri, pozri, on spí v sede!"

Aké pekné je mať práva

Choďte spať aspoň o jednej! Aspoň dve!

O štyroch! Alebo o piatej!

A niekedy a niekedy

(A naozaj to nie je na škodu!)

Celú noc nespite vôbec!

Koľkí z vás idú spať ako hrdina básne?

Prečo zaspal v sede?

Je naozaj možné nespať vôbec a nepoškodí to vaše zdravie?

Ako sa cíti človek, keď sa dobre nevyspal?

Potreba spánku sa u ľudí líši v rôznom veku. Deťom vo veku 8-10 rokov sa odporúča spať 10-11 hodín a ísť spať o 21. hodine. Ale hlavná vec je pohoda: ak človek vstane po spánku energicky, bez ospalosti, potom je trvanie spánku dostatočné. Tretinu života, asi 25 rokov, človek prespí.

3. Závery.

Prečo je potrebné udržiavať denný režim najmä u detí?

    Čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra.

    Dokončite úlohy včas.

    Ak ste niečo sľúbili do určitého času, určite svoj sľub splňte. Ak to nezvládnete, dajte nám vedieť vopred.

    Postarajte sa o svoj čas a čas svojich kamarátov.

Hodina na tému: „Moja denná rutina“

Ciele:

— upevniť vedomosti študentov o hygienických normách a kultúre správania;

- naučiť deti vytvárať si denný režim;

— rozvíjať svoje obzory, obohacovať slovnú zásobu.

Vybavenie:

- Slovník;

- plagátová maska;

- karty so slovami;

- model hodiniek;

— karta so slovom „piktografia“ a príkladmi piktogramov;

— kresby dopravných značiek, symbolov starostlivosti o odev, značiek na obaloch;

- plagát - "pripomenutie"

Priebeh lekcie

1. Organizačný moment.

    Správa témy triedy.

Dnes sa dozviete, kto sú „úspešní“ a „neúspešní“, ako urobiť nezaujímavú úlohu zaujímavou, čo je „piktografia“ a ako môže pomôcť každému z vás.

    Príbeh učiteľa.

Medzi vašimi priateľmi sú pravdepodobne chlapci, ktorí dokážu robiť všetko: robiť domáce úlohy, čítať knihu, hrať sa a robiť to, čo milujú. Ich oblečenie je vždy v poriadku a ich izba je vždy uprataná, nikdy nemeškajú do školy a nezabudnú si zošity. A sú ľudia, ktorí majú iba sľuby: "neskôr", "teraz nie", "zajtra"... "Teraz sa pôjdem prejsť a potom sa naučím svoje lekcie." "Pomôžem mame, ale najprv sa zahrám s mačiatkom." "Zajtra začnem cvičiť." A dopadne to takto: Išiel som na prechádzku, ale zabudol som na domácu úlohu. Chcel som pomôcť mame, ale začal som sa hrať s mačiatkom. Takže za celý deň som nestihol nič urobiť.

- Takže, kto sú tí „úspešní ľudia“, rozumiete? A kto sa nazýva „neúspešní“? (odpovede detí). No presne ako v ďalšej básni.

(Študent číta báseň Olega Oracha „Valya-failed“)

- Valya, vstaň, umyte sa,

Raňajky sú hotové, prestaňte spať!...

- Valya, rýchlo sa priprav,

Znova prídeš neskoro!

Valya sa ťažko prebúdza,

Sladko sa vyhrieva a zíva.

Dlho sa prehrabáva v kufríku -

Nestíham.

Čoskoro zazvoní školský zvonček

Na prestávku. A náhle

Celá trieda ožila: na chodbe -

Valyovi cvaknú topánky.

Keby len - bezodkladne,

To by nebola Valya!

Trieda jej dala prezývku

Nepodarilo sa.

učiteľ: V skutočnosti, prečo niektorí ľudia dokážu urobiť všetko, zatiaľ čo iní nedokážu dokončiť ani jednu úlohu? Možno „veľmi úspešní“ poznajú nejaké tajomstvo času, alebo ich hodiny bežia inak? Ukazuje sa, že stále existuje „tajomstvo času“. A teraz to vyriešime.

(učiteľ zavesí plagát s maskou, na ktorom sú napísané tri vety, ktoré sú však zatvorené, učiteľ otvorí prvý záznam)

učiteľ: Poďme si to prečítať!

deti: (čítaj v zbore). Pustite sa do práce – nenechajte sa rozptyľovať.

učiteľ: Vysvetlite, prosím.

deti: Ak robíte domáce úlohy, nenechajte sa rozptyľovať. Ak idete do obchodu, choďte nakupovať, nestojte a chatujte s priateľom.

(učiteľ otvorí druhý záznam)

učiteľ:Čítame, vysvetľujeme.

deti: (čítaj v zbore). Urobte všetko rýchlo.

učiteľ: Riad umyjete za tri minúty, alebo sa môžete pol hodiny čľapkať, ak sa zároveň hráte s mydlovými bublinami. Ráno si môžete rýchlo umyť tvár, ale ak si prečítate štítky a pozriete sa na fľaštičky šampónu, ani ráno vám nebude stačiť.

Ale akúkoľvek úlohu, aj nezaujímavú, zvládnete rýchlo a so záujmom. Skúste si to načasovať. Ako dlho táto činnosť trvala? Skúste to znova – teraz to zaberie menej času. Ale nezabudnite to urobiť nielen rýchlo, ale aj opatrne.

Ako na niektoré veci nezabudnúť? Ako vypočítať, koľko času zaberie príprava domácich úloh a koľko času strávi chôdzou? Tu sa zoznámime s hlavným „tajomstvom času“. A volá sa...(otvorte tretí záznam) Čítanie.

deti: (čítaj v zbore). Denný režim.

učiteľ:Čo je to „denná rutina“? (odpovede detí). Obráťme sa na inteligentnú knihu - výkladový slovník. (Článok je napísaný na plagáte.)

Režim – rutina vecí, akcií.

Napríklad denný režim, strava.

Ale nie je ľahké naučiť sa robiť všetko načas. Vypočujte si báseň.

(študent číta báseň Igora Maznina „Jedna z ťažkých vecí“)

Jedna z najťažších vecí je

Nerobte dvadsať vecí naraz.

A bez ohľadu na čas -

Vždy vedieť

Majte svoju hodinu a čas na všetko:

A pre zábavu

A do práce.

K hluku a vtipom

Päť minút.

A pre zábavu -

Sladký moment.

A dlhá hodina

Čítanie kníh!

učiteľ: Teraz sa pokúsime rozvrhnúť si deň hodinu po hodine, teda vytvoriť si denný režim.

(otvorte tabuľku „Denný postup“)

Denný režim:

7.00 -…

7.00 – 7.30 — …

7.30 – 7.50 — …

7.50 – 8.30 — …

8.30 – 12.00 — …

12.00 – 12.30 — …

12.30 – 13.00 — …

13 00 – 14.00 — …

14.00 – 15.30 — …

15.30 – 17.00- …

17.00 – 18.00 — …

18.00 – 18.30 — …

18.30 – 20.30 — …

20.30 – 21.00 — …

21.00 — …

( Rozdávam kartičky so slovami: „vstávanie“, „cvičenie“, „chodenie do školy“, „obed“, „odpočinok“, „prechádzka“ atď. Deti musia tieto kartičky priložiť vedľa vhodného času)

učiteľ: Takže, poďme skontrolovať, čo máte. 7.00 – stúpanie. Zobrazte čas vzostupu na modeli hodín.

(prebieha diskusia o dennom režime zostavenom deťmi, analýza a oprava chýb a zobrazenie prevádzkového času na modeli hodín)

učiteľ: Výborne! Teraz si oddýchnime. (Minúta telesnej výchovy)

    Upevnenie materiálu.

učiteľ: Ak sa chcete naučiť látku, zahrajte si hru „Dokončiť vetu“.

(učiteľka prečíta deťom začiatok vety, deti ju dokončia)

    Treba si čistiť zuby... (dvakrát denne, ráno a večer)

    Vždy by ste mali vstať... (v rovnakom čase)

    Vždy si umyte ruky... (mydlom)

    Nikdy nejedzte neumyté...(zeleninu a ovocie)

    Počas jedenia nemôžete... (hovoriť)

    Vždy v rovnakom čase musíte...(vstať, ísť spať, urobiť domáce úlohy)

učiteľ: Výborne! A aby ste nezabudli urobiť všetky veci za deň, pomôže vám piktogram.

(K tabuli prikladám kartičku s týmto slovom).

Čo to je? Každý, kto číta časopisy „Funny Pictures“ alebo „Murzilka“, vie.

(Zobrazujem čísla časopisov, kde sú texty pomocou nákresov)

Piktografia je najstaršia forma písma. Starovekí ľudia používali symbolické kresby na zobrazenie predmetov, udalostí a akcií. ( Uvádzam príklady takýchto písmen) Piktografia bola bežná najmä medzi Indiánmi v Severnej Amerike. Piktografia v našej dobe nezmizla. Pozrite sa na dopravné značky

(učiteľ ukazuje niekoľko kresieb dopravných značiek, napríklad: „Deti“, „Potravinová stanica“, „Prechod“ a iné)

-Kde si videl tieto znamenia? Čo hovorí znamenie? Na čo upozorňuje?

učiteľ: Piktogram sa používa aj na označenie tovaru. Napríklad na novom oblečení môžete vidieť takéto znaky

(Zobrazujem niekoľko znakov a symbolov pre starostlivosť o odev, napríklad „Čistenie chemicky je zakázané“, „Produkt neprekrúcajte“ a iné, diskusia o značkách)

učiteľ: Na kartónových krabiciach nájdete aj nápisy na balenie rôzneho tovaru.

(Učiteľ ukazuje nejaké znaky, napríklad: „Nespadnúť!“, „Uchovávajte mimo dosahu vlhkosti!“)

učiteľ:Áno, keď sa pozrieme pozornejšie, všade nájdeme nejaké znamenia. A všetky tieto znaky nazývame slovom odvodeným od slova „piktografia“. Takže, aké sú znamenia? ...(odpovede detí) Správne piktograficky.

Navrhujem, aby ste využili tento starodávny vynález. Sú veci, ktoré netreba robiť každý deň, no nemali by ste na ne zabúdať. Ako na nich nezabudnúť? Veľmi jednoduché!

Vezmite krajinný list a rozdeľte ho vertikálne do troch stĺpcov. (zobrazuje sa) V prvom stĺpci („Prípad“) nakreslíme piktografický znak. Napríklad metla. To znamená, že nezabudnite upratať svoj byt.

(Deťom rozdávam hárky papiera, kde je už uvedená tabuľka s tromi stĺpcami. Spoločne diskutujeme, aké ďalšie znaky treba nakresliť a aké skutky predstavujú.)

(kresby zobrazujúce metlu, jedlo, izbové kvety)

učiteľ: Oproti úlohe, ktorú je potrebné dokončiť, vložte zhodu do druhého stĺpca („To Do“). (ukazujem to na plagáte) A po vykonaní práce preusporiadame zápas do tretieho stĺpca („Áno!“)

Mama môže použiť aj vaše „pripomenutie“. Dokáže bez toho, aby vám čokoľvek povedala, prilepiť zápalku pred vec, ktorú musíte urobiť. A ak ste ho dokončili, môžete zápas bezpečne vložiť vedľa neho, už v stĺpci „Áno!“. Teraz určite na nič nezabudnete: je to pre vás pekné a vaša rodina bude s vami šťastná.

    Hudobná pauza. Ditties.

Poznáme veľa drobností – ráno sa zobudím

Dobré aj zlé. S veľkou túžbou I

Je dobré ho počúvať, umývam si zuby a ponáhľam sa

Kto nepozná žiadnu. Na rande so školou.

Vova bola ráno lenivá.Chlapec Peťa vstával neskoro.

Česať vlasy. Je ťažké sa zobudiť.

Prišla k nemu krava - neumyl sa:

Prečesala si jazyk. Je to malý špinavý chlapík

Ak ráno cvičíte, dôvodom meškania je

Ste príliš leniví, aby ste to urobili, Mitya okamžite napíše:

Si na túre od nej, potom spadol do siete,

Niet úniku. Našiel som meteorit.

Masha sa rada oblieka, ja milujem svoju sestru -

Áno, nerád sa umýva. Prečo vážka.

Aj keď má krásnu tvár, prečítam jej knihu,

Ale šibnutý a lenivý. Ráno si zapletiem vlasy.

Som sám doma, Ak sa chceš stať dospelým,

Ale nič nerobenie ma nebaví. Musíme ísť spať skôr.

Nemám čas sa nudiť: Ideš spať po desiatej -

Musíme pomôcť mame. Nebudeš mať čas vyrásť.

učiteľ:Ďakujem chlapci za zábavné vecičky!

učiteľ: Samozrejme, viete, kto je Moidodyr. Poslal vám svoje odporúčania. Poďme si ich prečítať.

    Vstávajte každý deň v rovnakom čase, vyvetrajte miestnosť a cvičte.

    Ráno si umyte tvár, umyte si zuby, umyte si uši a krk.

    Zvyknite si osušiť sa po nabíjanie mokrý uterák do pása.

    Pred jedlom, po prechádzke a po použití toalety si vždy umyte ruky.

    Pred spaním si umyte tvár a miestnosť dobre vyvetrajte.

Pevne si zapamätajte, že režim

Ľudia potrebujú všetko!

Takže, čo nové sme sa dnes naučili? (odpovede detí)

6. Zhrnutie.

(Čítam príslovia a porekadlá a deti sa ich snažia vysvetliť)

    Ak vynecháte minútu, stratíte hodinu.

    Podnikanie pred potešením.

    Kto neskoro vstáva, nevidí dňa.

    Kto chce veľa vedieť, potrebuje málo spánku.

    Čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra.

    Deň do večera je nudný, ak nie je čo robiť.

    Ak pracujete v sede, odpočívajte v stoji.

    Dokončili ste prácu - choďte bezpečne na prechádzku.

Telesná výchova žiakov základných škôl a formovanie zdravého životného štýlu

Konverzačná hra v 1. ročníku. Téma: Denný režim je základom ľudského života

Ciele: presvedčiť žiakov o potrebe dodržiavať denný režim; naučiť sa vytvárať si každodennú rutinu; vštepiť schopnosť správne rozdeliť čas na prácu a odpočinok; naučiť vážiť si čas.

Priebeh lekcie

I. Vyjadrenie k problematickej otázke.

učiteľ. Prečo sa vzdelávať?

Nielen deti, ale aj mnohí dospelí chcú, aby sa k nim všetci ich priatelia, všetci susedia, ba aj cudzí okoloidúci správali vždy pozorne, láskavo, vždy ich milovali a rešpektovali. Aby ich nikto nekomentoval.

Celé tajomstvo je však v tom, že iba úhľadne oblečený, zdvorilý, dobre vychovaný a milý človek sa vždy správa láskavo ľuďmi okolo neho. Len takého človeka všetci milujú a rešpektujú a má verných a spoľahlivých priateľov, s ktorými sa nikdy nenudí.

II. Konverzácia "Denná rutina je základom ľudského života."

1. Slovo učiteľa.

Žil raz jeden chlapec Aljoša Ivanov, ktorý mal mamu, otca, dve staré mamy a tetu. Milovali a zbožňovali ho. Preto Alyosha išiel spať, kedy chcel. Spal do obeda. Zobudil som sa. Zívol, ústa dokorán. A teta Lipa mu hneď nasypala do úst kakao.

A obe staré mamy mu podali tortu. V tom čase sa Alyoshov otec snažil rozveseliť dieťa. A mama bežala do obchodu kúpiť Alyosha nejaký darček.

Tento chlapec mal veľa najrôznejších hračiek, albumov, kníh, farieb! Bol z nich taký unavený, že ich Aljoša začal vyhadzovať z okna na hlavy okoloidúcich. Rodičia medzitým robili domáce úlohy pre svojho syna.

Alyosha neustále meškal do školy. Ale aj tam sa nudil. Preto z nudy ťahal dievčatám za vrkoče, bil deti, hádzal kamene do vtákov a strkal okoloidúcich.

Čo môžete povedať o tomto chlapcovi?

Máš alebo nemáš rád Aľošu Ivanova? Ak sa ti to nepáči, tak prečo?

Prečo si myslíš, že chlapec vždy meškal do školy?

Prečo sa Alyosha nudí doma aj v škole?

Chceli by ste sa kamarátiť s takýmto chlapcom?

Študent odpovedá.

učiteľ. Dobre vychovaný človek nemá čas sa nudiť. Veď žije podľa prísneho harmonogramu a všetko si robí po svojom.

Ako sa volá taká prísna rutina, ktorú počas dňa dodržiavame?

Študent odpovedá.

učiteľ. Presne tak, toto je každodenná rutina.

2. Základné pravidlá tvorby denného režimu.

učiteľ. Správny režim dňa je správna organizácia a najvhodnejšie rozvrhnutie času na spánok, výživu, prácu, odpočinok, osobnú hygienu atď.

Môžete sa opýtať: nie je lepšie žiť, ako chcete, bez režimu? Ak chcete čítať, čítajte nepretržite 24 hodín; ak chcete ísť na prechádzku, choďte tak dlho, ako chcete. Ale už ste počuli, k čomu táto každodenná rutina vedie.

Väčšina ľudí má vo svojom každodennom živote viac-menej stálu rutinu. Pracujú, odpočívajú a jedia približne v rovnakých hodinách. Vedci tvrdia, že „denná rutina je základom normálneho ľudského života“.

Toto zohľadňuje ďalšiu veľmi dôležitú okolnosť. Všetka živá príroda má zmysel pre čas. Telo označuje plynutie času s astronomickou presnosťou. Biologické rytmy sú úžasným fenoménom života. Závisia od mnohých dôvodov: striedanie ročných období, kolísanie teploty, slnko atď.

Je teda známe, že počas dňa dochádza k zmenám výkonu s dvoma „vrcholmi“ jeho zvýšenia - z 8 na 13 a 16 na 19 hodín.

Preto je potrebné organizovať svoj denný režim tak, aby hlavná záťaž nastala práve v týchto hodinách.

Čo je podľa vás najlepšie robiť počas týchto hodín?

Študent odpovedá.

učiteľ. Presne tak, od 8. do 13. hodiny je najlepšie sa učiť v škole a od 16. do 19. hodiny je najlepšie robiť domáce úlohy.

Pozrime sa však na váš denný režim po častiach, od ranného vstávania až po večerné ukladanie do postele.

Denný hygienický životný štýl znamená schopnosť správne prideliť čas na prácu a odpočinok. Deň by mal byť rozdelený nasledovne: 7-8 hodín práce, 9-10 hodín spánku, 6-7 hodín odpočinku, ale vždy aktívny.

III. Vytváranie denného režimu školáka.

učiteľ. Vytvorme pre vás denný režim podľa našej schémy.

Na doske je kresba ciferníka hodín. Učiteľ pripraví kartičky s nápismi: spánok, vstávanie, školské aktivity, raňajky, cvičenie, prechádzka, obed, olovrant, večera, domáca úloha, voľno.

Učiteľ spolu so žiakmi umiestňujú kartičky, čím vytvárajú denný režim.

Potom sú študenti požiadaní, aby porozprávali o svojej každodennej rutine, po ktorej všetci diskutujú o jej správnosti a racionalite a odstránia chyby.

IV. Hry na rozvoj vnímania času.

učiteľ. Naučiť sa vážiť si čas a využívať ho rozumne je veľmi dôležité. Aby ste to dosiahli, musíte sa najskôr naučiť navigovať v čase, „cítiť“ ho a jasne si predstaviť, čo sa dá v danom časovom období urobiť.

Študent.

Vieme, že čas sa dá natiahnuť,

Záleží to na

Akým obsahom ho napĺňate?

Sú chvíle, keď má stagnáciu,

A niekedy to tečie, vyložené, prázdne -

Márne rátanie hodín a dní.

Nech sú intervaly jednotné,

Čo oddeľuje naše dni.

Ale keď ich postavíme na váhu,

Nájdeme dlhé chvíle

A veľmi krátke hodiny.

S. Ya. Marshak

učiteľ. Navrhujem, aby ste si doma spočítali: koľko času strávite obliekaním, umývaním, upratovaním, koľko času vám zaberie cesta do školy atď. A porovnáme a zistíme, či je niečo možné ... Jednu z uvedených úloh zvládnete rýchlejšie a ušetríte pár minút na dôležité veci, na ktoré nikdy nemáte čas.

Skontrolujeme, ako dobre sa rozvíja váš zmysel pre čas počas hier:

1. Začnite nahlas odpočítavať sekundy, počítanie sprevádzajte mávnutím ruky a ja vás skontrolujem stopkami. Najprv nech si to vyskúšajú tí, ktorí si to želajú, potom budeme počítať sekundy spoločne.

2. Všetci viete, že jedna minúta má 60 sekúnd. Každý z vás na môj signál v úplnom tichu začne počítať sekundy pre seba a keď prejde minúta, zdvihne ruku. Potom zhrnieme: kto zdvihol ruku včas, kto bol skôr a kto neskoro.

3. Existuje veľmi zábavná hra, ktorá vás naučí dôsledne dodržiavať rytmus, a teda schopnosť správne počítať čas.

Všetci zhodne zopakujú slová:

Stop, auto, stop, auto,

Stoj, auto, zastav!

Stop, auto, stop, auto,

Stoj, auto, zastav!

Tra-ta ta-ta-ta, tra-ta!

Tra-ta, ta-ta-ta, tra-ta, ta-ta-ta.

Tra-ta, ta-ta-ta, tra-ta!

Potom každý vybije tento rytmus päsťou na dlani. V pre-; Každý si potichu, bez pohnutia, v úplnom tichu, bez pohnutia perami, opakuje text pre seba („Stoj, auto, zastav, auto...“ atď.) a v správnom momente (bez akéhokoľvek znamenia) musí zvolať v refréne posledné slovo: "Stop!"

4. „Cena za minútu.“

Študent.

Jedna dobrá minúta

Urobila jednu dobrú vec.

Dobrých desať minút

Urobili sme desať dobrých vecí.

A koľko dobrých skutkov

Môže byť urobené

za jednu hodinu,

na jeden deň,

za jeden týždeň

za jeden mesiac,

za jeden rok,

Ak ste zaneprázdnení!!!

učiteľ. Minúta preletí tak rýchlo, že si to ani nevšimneme. Zdá sa, že čo sa dá urobiť v takom časovom období? Ukazuje sa však, že ak sa o to pokúsite, môžete za minútu urobiť veľa.

Poďme si zasúťažiť, kto dokáže najviac za jednu minútu:

Opatrne napíše ten istý list;

Píšte čísla v rade, počnúc jednotkou;

Zviažte zvyšky nití, každý 10 cm dlhý (porovnajme, kto má najdlhšiu niť).

V. Zhrnutie.

Bezcieľne strácame veľa času. Sme uponáhľaní, uponáhľaní, strašne preťažení. Ak si ale pozorne prezrieme a rozoberieme našu každodennú rutinu, určite zistíme, že časť času trávime náhodne, bezcieľne na nepovinné a nepotrebné veci. Zároveň je tak málo času na dobré, užitočné veci: chodenie do knižnice, pomoc mame atď. Naučte sa preto vážiť si a šetriť čas. Ľudia hovoria: „Penny šetrí rubeľ“, ale minúty, ako sami chápete, sú hodiny, dni, roky.

Žiaci recitujú báseň.

Básne o mužovi a jeho hodinkách

Prvý študent.

Hodiny počítajú sekundy,

Počítajú minúty.

Hodinky vás nesklamú

Kto šetrí čas?

Druhý študent.

Kto vie, ako žiť podľa hodín?

A váži si každú hodinu,

Ráno to nie je potrebné

Zobuďte sa desaťkrát.

Tretí študent.

A nebude hovoriť

Prečo je lenivý vstať?

Cvičte, umývajte si ruky

A ustlať posteľ.

Štvrtý študent.

Bude mať čas sa obliecť včas,

Umyť a zjesť

Bude mať čas stáť pri stroji,

Sadnite si v škole do lavice.

Piaty študent.

Priateľstvo s hodinkami je dobré!

Práca, oddych,

Robte si domácu úlohu pomaly

A nezabudnite na knihy!

Šiesty študent.

Aby ste večer, keď idete spať,

Keď príde čas,

Môžete s istotou povedať:

Bol to dobrý deň!

Triedna hodina na danú tému

“Denná rutina študenta”

Ciele a ciele triedna hodina:

— oboznámiť deti vo veku základnej školy s každodenným režimom, presvedčiť ich o potrebe jeho dôsledného dodržiavania;

— naučiť školákov plánovať si svoj osobný čas na základe vlastného denného režimu.

Formulár: rozhovor-dialóg

Plánované výsledky:

— rozvoj komunikačného, ​​regulačného, ​​kognitívneho UUD;

— formovanie osobných kvalít súvisiacich s otázkami osobnej hygieny, denného režimu a potreby udržiavať si zdravie.

Vybavenie: Hárok A3 s kresbou od Moidodyr, farebný papier, náradie a doplnky, lepidlo, výber kníh s tematikou času, dennej rutiny, farebné časopisy, množstvo dejových obrázkov ilustrujúcich denný režim študenta, darčekové miniplagáty „Denne Rutina“.

Priebeh vyučovacej hodiny.

1. Úvod do témy vyučovacej hodiny.

— Chlapci, túto mimoškolskú akciu venujeme tomu najcennejšiemu - nášmu ZDRAVU.

- Zamyslime sa - čo je zdravie?

— Je zdravie pre človeka dôležité? Pokúste sa nielen dať jednoslabičnú odpoveď, ale uviesť argument (dôkaz) svojho názoru.

2. Aktualizácia vedomostí žiakov.

— Povedz mi, aké dôležité podmienky musí človek dodržiavať, aby si zachoval zdravie.

(Možné odpovede detí: Jedzte správne.

Dodržiavajte denný režim.

Jedzte zeleninu a ovocie.

Choďte spať včas.

Bojujte so zlými návykmi.

Spojte sa so športom, aby ste zostali zdraví a silní.)

- Úplnú pravdu. Výborne! A toto nie je úplný zoznam toho, čo môže človek urobiť pre udržanie svojho zdravia.

3. Ponorenie sa do témy vyučovacej hodiny.

— Dnes navrhujem, aby som sa podrobnejšie venoval iba jednému zdravotnému indikátoru.

- Prosím, vypočujte si báseň a skúste uhádnuť, o čom sa dnes budeme podrobne rozprávať?

Niekoľko pripravených študentov čítalo báseň „Denná rutina“.

Aby som zahnal melanchóliu a lenivosť,

Vstávajte každý deň

Potrebujeme to presne o siedmej.

Po otvorení okennej závory

Urobte nejaké ľahké cvičenia

A upratať si postieľku!

Dajte si sprchu a raňajkujte

A potom si sadnite za stôl.

Ale pamätajte chlapci

Je veľmi dôležité to vedieť

Chôdza do školy, na cestu

Neopovážte sa hrať!

Pozor na autá

Ich zákerné čierne pneumatiky.

Sadnite si do triedy

A ticho počúvajte.

Nasledujte učiteľa

Nadvihnuté uši.

Oddych po škole:

Ale len neležte.

Pomôžte svojej mame doma

Choďte na prechádzku, otužujte sa.

Po obede si môžete sadnúť

Na dokončenie úloh.

Je v poriadku, ak existuje

Vôľa a úsilie.

Vždy vyhovieme

Prísny denný režim.

Ideme spať v určenú hodinu,

Vstávame v určenú hodinu.

Choroba nás nezaujíma!

- Čo je témou nášho dnešného rozhovoru? ( Denný režim.)

— Aké asociácie máte s týmto slovom? ( Objednávka, plán, poradie atď.)

- Venujte pozornosť poznámke na tabuli: „Režim je zavedená rutina života (čin, činy).“

— Zhodoval sa váš predpoklad o význame slova „režim“ s jeho vedeckým významom? (Áno.)

- Chlapci, prečo potrebujete dennú rutinu? Prečo potrebujete dodržiavať takúto dennú rutinu? (Mať na všetko čas, mať na všetko dostatok času, správne si rozvrhnúť čas, netrápiť sa tým, že niečo nestihnete a pod.)

- Naozaj, chlapci, keď dospelí a deti nedodržiavajú najjednoduchšiu každodennú rutinu, vzniká veľa problémov. Nemajú čas, meškajú, zabudnú niečo urobiť v zhone, rýchlo sa unavia, začnú byť nervózni, hádajú sa s ostatnými atď. A ľudia nie sú unavení ani tak z toho, že veľa pracujú, ale z toho, že si prácu organizujú nesprávne a nedodržiavajú denný režim. Faktom je, že všetky fyziologické procesy v našom tele prebiehajú v určitom rytme. A ak si zvyknete na striktné striedanie bdenia, spánku, hier, oddychu a jedenia, potom môžete byť vždy zdraví a dosiahnuť úspech v akejkoľvek činnosti.

4. Rozhovor o obsahu básne.

- Zapamätajme si báseň a pokúsme sa obnoviť správnu postupnosť prvkov denného režimu. (Súčasne sú na tabuli zverejnené obrázky sprisahania, ktoré ilustrujú prvky dennej rutiny.)

    Stúpanie;

    Ranné cvičenie, ranná toaleta, ustlanie postele;

    raňajky;

    Cesta do školy;

    Vzdelávacie, doplnkové triedy;

    Cesta domov zo školy;

    večera;

    Popoludňajší odpočinok (spánok, čítanie kníh, spoločenské hry);

    príprava;

    Pobyt vonku: prechádzky, hry a zábava vonku;

    večera;

    Voľný čas, sledovanie televíznych relácií;

    Príprava na spánok (vyvetranie miestnosti, príprava postele);

    Sen.

- Výborne! Všetci si to dobre pamätali.

Zapíšte si tento režim

A presne uveďte čas,

Skúste si ho splniť

A budete mať čas urobiť všetko.

(Deti dostanú farebné prázdne miniplagáty „Denná rutina“, ktoré vyplnia doma s rodičmi.)

— Chlapci, kto z vás sa drží každodennej rutiny?

— Povedz nám o svojej každodennej rutine? (Krátke príbehy od detí.)

- Zapamätajte si obsah básne a povedzte nám, na akú ďalšiu zdraviu prospešnú zložku nás autor upozornil. (Nehrajte sa na ceste do školy a zo školy.)

5. Praktická práca so žiakmi v skupinách.

— Aby ste lepšie pochopili dôležitosť dodržiavania denného režimu pre udržanie zdravia, ponúkam vám kreatívnu prácu. Naša práca bude prebiehať v skupinách. Každý z vás má farebný žetón. Povie vám, ako nájsť tých, s ktorými teraz budete pracovať v rovnakom tíme.

1 skupina (deti s nízkymi kognitívnymi schopnosťami) sa pokúsi urobiť mini koláž obrázkov predmetov potrebných na vykonávanie vodných procedúr. Na stéle je už niekoľko časopisov, z ktorých si môžete vziať ilustrácie. (Aby kompozícia mala hotový vzhľad, tejto skupine detí bol vopred ponúknutý list A3 s ústrednou postavou - hrdinom knihy K. Chukovského „Moidodyr.“)

2. skupina (deti s vysokými kognitívnymi schopnosťami, s rozvinutou rečou) skontroluje fikciu, ktorá obsahuje zmienku o čase, hodinách alebo o tom, ako postavy napĺňajú alebo nedodržiavajú svoju každodennú rutinu. Výber takýchto kníh nájdete v našej triednej knižnici. (Knižnicu v triede doplnil učiteľ vopred takýmito knihami.)

3 skupina (deti s výraznými umeleckými schopnosťami) Pomocou farebného papiera, nožníc a lepidla vyrobí tie najnutnejšie dopravné značky, ktoré vám pomôžu orientovať sa na cestách. (Na pomoc študentom je k dispozícii sada dopravných značiek „Mladý chodec“)

6. Kreatívna správa z každej skupiny.

— Ukážte, čo ste urobili, a okomentujte svoju prácu.

7. Zhrnutie triednej hodiny.

— Aký je denný režim? (Časové rozloženie ľudských činov za deň.)

— Prečo je potrebná každodenná rutina? (Pre neustále udržiavanie zdravia a nálady.)

- Úplnú pravdu. Výborne! Denná rutina podporuje správny vývoj, podporu zdravia, vôľu a disciplínu.

8. Reflexia.

— Chlapci, kto z vás sa po dnešnej lekcii pevne rozhodol dodržiavať dennú rutinu?

- Teším sa z teba. Toto je najmúdrejšie a najsprávnejšie rozhodnutie.

— Na konci vyučovacej hodiny som vám chcel povedať pár slov

Dodržujte svoju každodennú rutinu

Rešpektujte svojich starších

Neubližujte deťom -

Tu je moja rada.

Budete na svete

Ži sto rokov!


Ciele:

  • Formovať presvedčenie o dôležitosti každodennej rutiny v živote študenta;

  • Naučte sa plánovať svoj režim podľa fyziologických a hygienických noriem;

  • Pestovanie kultúry zdravia, úcty k svojmu telu a zdraviu.
postavy: Lenivý chlapec, Budík, Ráno, Mydlo, Zubná kefka, Voda, Obed, Denná rutina.

Vedúci:

Dobré popoludnie milí priatelia!


Zdravím všetkých, ktorí si našli čas.
A na tieto prázdniny som prišiel do školy!
Naša dovolenka je venovaná každodennej rutine.
Režim, chlapci, znamená veľa:
Pomôže vám vyriešiť problémy
Kedy ísť spať a vstať
Kedy otvoriť notebook,
Sadnúť si na hodiny,
Kedy ísť na prechádzku. Kedy?..
Potom dostanete odpoveď
Keď sa naučíte režim
A stane sa vašou rodinou!

Chlapský režim je základom zdravého životného štýlu. Režim podporuje organizáciu, vôľu a disciplínu. Správne naplánovaný denný režim vám pomôže stať sa silným, silným a zdravým.

Dnes je pre nás špeciálny sviatok: zabavíme sa a veľa sa naučíme.

Teraz sa pozrite na tieto dve postavy, chlapca a dievča, a zamyslite sa nad tým, či si správne naplánovali čas.

Náčrt „Telo zoslabne bez toho, aby niečo urobilo“
Ak sa budete snažiť
Postupujte podľa rutiny -
Bude sa vám lepšie študovať
Radšej si oddýchnite.

učiteľ: Mnohí z vás ale nevedia dodržiavať denný režim, nešetríte čas a strácate nielen minúty, ale aj hodiny. Pozrite si tieto scény. Možno sa v týchto postavách niekto spozná...

Režim“.

postavy: Učiteľka a žiačka Vova.

Vieš, Vova, čo je to režim?


- Určite! Režim…. Režim – kam chcem, skočím tam!
- Režim je každodenná rutina. Dodržiavate napríklad svoj denný režim?
- Dokonca to prekračujem!
- Ako je to?
- Podľa rozvrhu potrebujem chodiť dvakrát denne, ale chodím štyri!
- Nie, nesplníš, ale porušíš! Viete, aký by mal byť denný režim?
- Viem. Stúpať. Nabíjačka. Umývanie. Upraviť posteľ. Raňajky. Prechádzka. Obed a odchod do školy.
- Dobre.
- A môže to byť ešte lepšie!
- Ako je to?
- Tak to je! Stúpať. Raňajky. Prechádzka. obed. Prechádzka. Večera. Prechádzka. Čaj. Prechádzka. Večera. Chodiť a spať.
- Ale nie. V tomto režime z vás vyrastú leniví a ignoranti.

učiteľ: Samozrejme, chlapec si nesprávne rozdelil čas: prechádzka, prechádzka na obed...

Úplný odpočinok. Kde je práca? Musíme pamätať na to, že je potrebné správne vykonávanie režimu, striedanie práce a odpočinku. Zlepšujú výkon, učia presnosti, disciplíne človeka a posilňujú jeho zdravie.

Vedúci:Čo si myslíte, bez akého predmetu, vášho asistenta, by si človek nedokázal plánovať čas? (Zvuk tikajúcich hodín).
deti:Žiadne hodinky.
Vedúci: Správny. Bez hodín by sa dnes človeku žilo veľmi ťažko.

Sledujte:

Teraz ma počúvaj.


Nezabudol si na hodiny...
A nezabudli sme ani na vás.
Pevne sme vstúpili do ľudského života.
Je načase, aby ste vedeli:
Ukazujeme presne
Kedy jesť, kedy spať.
Pracovať, študovať
Dávajú signál na hodinách.
Chceme vás
Všetci rešpektovali čas
Aby boli všetci chalani spolu
Dodržiavali by sme režim.
To je v živote veľmi potrebné,
Preto klopeme.

Vedúci: Teraz, chlapci, predstavte si ráno o 7:00. Zobudíte sa, vstanete z postele a táto procedúra vám pomôže nabiť sa dobrou náladou a elánom na celý deň. Čo robíš?
Študenti: Robíme cvičenia a ranné cvičenia.
Vedúci: Správny. Teraz nám triedni žiaci ukážu, ako robia ranné cvičenia.

(Žiaci prezentujú komplex rannej hygienickej gymnastiky).

Prednášajúci y: Dnes vám predstavím režim a jeho pomocníkov. Nechcem, aby si bol ako tento chlapec.

Chlapec lenivý:

Moja posteľ je ako magnet -


Nechce sa mi vstávať.
Kto by odteraz
Urobil by si pre mňa všetko?

Ozve sa klopanie na dvere. Vstúpi študent. Je na ňom páska: „Denná rutina“

Denná rutina: Ahoj chlapci! Moje meno je denný režim. Dnes vám predstavím svojich asistentov a poviem vám, ako si naplánovať deň.

(Všetky znaky vstupujú postupne).

Budík:

Slnko sa pozerá na posteľ:


Dostatok spánku – je čas vstať.
Zazvonil budík -
Tvoj sen rýchlo odletel.
Nespávam s každým, sledujem čas.
Ak chceš, zobudím ťa
Ale nie - počkám.

ráno:

Milujem, keď je ráno. Milujem rána.


Milujem, keď už nespím.
A modrá obloha a konáre v okne,
A v miestnosti už nebude tma...
Vstali ste a teraz musíte otvoriť okno a
Začnite nabíjať.
Cvičte, cvičenie vás volá ráno.
Cvičenie, cvičenie nám dáva zdravie.
Ruky hore, odvážne dopredu, hlavu držte vyššie.
Teraz, keď ste dokončili cvičenia, ponáhľajte sa a choďte do kúpeľne.
Pasta, štetec, mydlo, čakali sme na teba, priateľ môj.

Mydlo:

Vyšmyknem sa ako živý tvor.


Nenechaj ma ísť:
Hladké, voňavé, umyté.

zubná kefka:

Vyzerá to ako ježko, ale jedlo nepoznám.


Ak si prebehnem cez zuby, budú čistejšie.

voda:

Teplé a studené, vždy ma potrebuješ


Ak mi zavoláte, utečiem pred chorobami.
Dôkladne sa umyte, nešetrite vodou.
Umyť sa, osprchovať sa a, samozrejme, natrieť sa.
Umyla si si ruky mydlom, nos a líca.
Nebuďte leniví umyť si uši a potom ich vysušiť.
Nezabudnite upratať posteľ, pretože teraz nebudete spať.
Oblečte si školskú uniformu, raňajky čakajú - rýchlo utekajte!

Vedúci:

Po raňajkách je čas ísť do školy.


Sedíte v triede a pozeráte sa na učiteľa.
Píšeš, počúvaš, čítaš – veľa sa naučíš.

Vedúci: Teraz si zahráme hru. Ak súhlasíte, povedzte „My“, ak nie, mlčte.

Kto chodí každý deň do školy vo veselej kapele?


- Kto z vás príde do triedy o hodinu neskôr?
- Kto z vás nechodí pochmúrne, miluje šport a telesnú výchovu.

Vedúci: A po vyučovaní, keď ste dostali tri A, rýchlo bežíte domov. Doma vás čaká obed. Veľmi chutné - o tom niet pochýb.

večera:

Sasha, Mashenka a Zhenya, dôkladne si umyte ruky!


Nešetrite mydlom, stôl som už pripravil,
Rozložil som pre vás príbory, všetkým rozdal obrúsky,
Prestaň hovoriť: Nalial som ti polievku.
Nedržte nôž, vidličku alebo lyžicu v pästi.
Neponárajte chlieb do soľničky a netlačte sa navzájom.
K hlavnému jedlu bude ryba, ako dezert kompót.
Mali sme obed. Nech sa páči. Čo by mali povedať?

deti:Ďakujem!

Denný režim: Jedol. Teraz si na chvíľu ľahnite a začnite lekciu. Urobili ste všetko, nie je žiadna práca, môžete sa prejsť na hodinu: koniec koncov, prechádzka je pre nás užitočná, to vieme od detstva.

Kto sa nebojí mrazu a lieta na korčuliach ako vták?


- Ktoré z vás deti chodí špinavé od ucha k uchu?
- Kto dokončí svoju domácu úlohu načas?

Večera sa teda blíži. Mama volá všetkých k stolu. Pomôžte umyť riad: mama bude veľmi potešená.

Hodinky „Dobrú noc“.
A choď sa pripraviť do postele:
Vyvetrajte miestnosť, umyte si tvár a nastavte budík.

Vankúš: Načechraj moje veľké brucho, opatrne mi narovnaj všetky štyri uši a pošli ma do postele.

Spi, môj priateľ, hlboký spánok,


Nechajte ich v nej snívať rozprávky.
Spánok nám dáva silu a vedie k zmene času.

Vedúci:

Zapíšte si tento režim


A presne uveďte čas,
Skúste si ho splniť
A budete mať čas urobiť všetko.

A teraz uvidím, ako ste sa naučili niektoré pravidlá z dennej rutiny.

Budeme sa s vami hrať. Hra sa volá „Čo je dobré a čo zlé“.

Budeme to nazývať „áno“ a „nie“.


- Na stole je jedlo. Mali by ste si umyť ruky?
- Pred obedom som zjedol veľa sladkostí. Toto máš robiť?
- Mama vždy pripraví stôl. Pomôžeš jej niekedy?
- Pomocou vidličky zamiešajte vinaigrette do zmesi. Toto máš robiť?
- Voda je veľmi užitočná pre športovcov. Sušíte sa ráno?
- Horúce. Má na sebe teplý sveter. Je podľa vás otužilý?

Pamätajte, že „nie“, zapamätajte si, že „áno“.


A vždy sa snažte urobiť to, čo potrebujete.

Vedúci:Ďalšia úloha našej dovolenky určí tých, ktorí vedia, aký by mal byť denný režim školáka.

(Moderátor prečíta začiatok vety, deti dokončia).

S rozhodol si sa stať zdravým.
Tak to urob...... (režim).

Ráno o siedmej nástojčivo zvoní.


Náš veselý kamarát... (alarm).

Všetko bolo pripravené na nabíjanie.


Náš priateľský...... (rodina).

Samozrejme, že neporuším režim -


umývam sa v chlade..... (sprcha).

Ver mi, nikto mi nepomáha,


Posteľ si usteliem sám..... (zakrývam to).

Po sprche a doplnení paliva.


Čaká ma horúca..... (raňajky).

Vždy po raňajkách


Utekám do školy... (Priatelia).

V škole sa veľmi snažím:


Šport byť priateľom s lenivými ľuďmi... (nechce).

No hurá! Zvonček zvoní!


Posledný skončil... (lekcia).

S päťkami sa ponáhľam domov.


Povedať, že vždy... (hrdina).

Vždy si umývam ruky mydlom


Netreba nám volať... (Moidodyra).

Po obede môžete spať


Alebo možno na dvore... (hrať).

Aj v mraze, aj v teple.


Hraj sa vonku... (Milujem).

Lopta, lano a raketa,


Lyže, sane a korčule –
Najlepší priatelia…. (moje).

Mama máva z okna


Tak idem domov... (je čas).

Teraz si robím domácu úlohu


Páči sa mi moje... (Práca).

Dokončila som dôležitú úlohu.


A idem na prechádzku... (odvážne).

Chlapci, nie som smutný:


Privediem otca z práce... (Čakám).

Zábava po večeri:


Berieme činky do rúk,
S otcom športujeme
K našej matke... (úsmev).

Mama nie je ďaleko za nami:


V rukách drží švihadlo... (baret).

Mesiac sa pozerá cez naše okno,


Tak dlho sa spalo... (je čas).

Rýchlo utekám do sprchy,


Umývam si oči aj uši.
Moja posteľ na mňa čaká.
"Dobrú noc!" –
Nevyhnutné…. (spánok).

Zajtra bude nový deň!


Páčil sa vám režim?

Hostiteľ: Na konci našej dovolenky zaznie pieseň o každodennej rutine.

(Znie pieseň mačky Leopolda „Ak si láskavý“, hudba Savelyeva).

Ak budete dodržiavať pravidlá tlak na lavičke

Každý deň vstávať presne o siedmej,


Potom budete veselí.

A keď je to naopak, je to zlé.
Môžete počuť zvonenie kvapiek vody,
A treba si umyť zuby.
Ak ste čistý, potom je to vždy ľahké,
Ale keď je to naopak, je to ťažké.
Začnite svoj deň vždy s radosťou.
Začnite cvičiť ráno.
Telesná výchova, priateľu, je dobrá.
A keď je to naopak, je to zlé.
Dodržiavanie rutiny je dobré
A keď je to naopak, je to zlé.

Vedúci: Tak a naša dovolenka sa blíži ku koncu.

Denný režim by mal mať každý školák a my sme sa dnes presvedčili, že si ho viete správne zostaviť. Je dôležité, aby sa školák zobúdzal a chodil spať súčasne, striedal duševnú prácu s fyzickou, potreboval ranné cvičenia, raňajkoval, obedoval a večeral, robil telesnú výchovu, pripravoval úlohy a oddychoval. Potom nespoznáte únavu, nezoberú vás žiadne choroby. Na počesť sviatku vám dnes chcem dať darčeky, ktoré sú pre vás užitočné. Toto sú vitamíny. Každá trieda má jednu nádobu.

Takže naša dovolenka sa už skončila.
Prajem vám, aby ste kvitli a rástli,
Šetrenie znamená zlepšenie vášho zdravia.
Je to na dlhú cestu -
Najdôležitejšia podmienka.
Zo srdca ti želám,
Priatelia, všetko najlepšie!
A všetko je dobré, priatelia,
Nepríde nám to lacné.

Zbohom. Byť zdravý.

Referencie:


  1. „Bashki“ č. 2, 2006 Kyzyl;

  2. „Moje zdravie“, Moskva, LLC „Globus“ 2005
Načítava...Načítava...