Zhrnutie lekcie na tému: „Zelenina a ovocie“ v skupine seniorov. Lekcia v skupine pre logopédiu pre seniorov: „Lexikálna téma Zelenina

Zhrnutie lekcie odrážajúce špecifiká práce na programe formovania predložkových a prípadových foriem.

Autor predstavuje zhrnutie hodiny odrážajúce špecifiká práce na programe formovania predložkovo-prípadových štruktúr. Táto lekcia ilustruje proces formovania integračných kvalít predškoláka vo FGT, najmä komunikačných - konsolidácia predložiek s priestorovým významom v sluchovo-rečovej a vizuálnej pamäti, rozvoj schopností skloňovania a formovania slov, koherentná reč.

Synopsa čelnej hodiny učiteľky logopéda

v seniorskej skupine pre deti s OHP

Téma: „Zelenina“

Cieľ:

Upevniť schopnosť používať podstatné mená v predložkovom páde s predložkami „in“ a „on“

Úlohy:

Komunikatívny rozvoj

  • Rozlišujte použitie predložiek „in“ a „on“.
  • Prakticky si osvojte najjednoduchšie spôsoby tvorenia slov pridaním zdrobňovacích a láskyplných prípon k podstatným menám.
  • Na upevnenie schopnosti používať slovesá 1. osoby, prítomný čas, indikatívna nálada, jednotné číslo.
  • Rozvíjanie schopnosti komponovať popisný príbeh referenčnými schémami.

Intelektuálny rozvoj

  • Rozlišujte zeleninu, ktorá rastie v zemi, a zeleninu, ktorá rastie v zemi
  • Naučte používať názvy zeleniny v aktívnej reči
  • Rozvíjajte senzorické normy koreláciou zeleniny s farbou a tvarom
  • Rozvíjajte dobrovoľnú pozornosť a pamäť

Sociálny a osobný rozvoj

  • Rozvoj samostatnosti, disciplíny, presnosti
  • Rozvíjajte schopnosť kriticky hodnotiť svoje vlastné aktivity a aktivity ostatných
  • Rozvíjajte schopnosť pracovať podľa slovných pokynov

Telesný vývoj

Vybavenie

plagát "Zelenina"; hračka "babička - hosteska"; obrazovka; obrázok pozemku "Zeleninová záhrada"; manuálna "Záhrada"; obrázky predmetov zobrazujúce zeleninu; nádoby na fazuľa (pre každé dieťa); jedlo so zeleninovými figurínami; obrázok „Zelenina v hluku“; schémy na zostavovanie príbehov; reklamné čipy.

Obsah organizovaných aktivít detí

1. Organizačný moment

- Chlapci, začíname lekciu logopédie. Stojíme v „Kruhu priateľstva“ (deti sa spoja za ruky a postavíme sa do kruhu).

- Zdravím, láskavo si voláme.

(Deti sa pozdravia v reťazi a navzájom si hovoria menom v menšej podobe: „Ahoj, Lizonka“ atď.).

Usmiali sme sa na seba

A ponoril sa do práce.

- Stojíme na svojich miestach (deti opúšťajú kruh).

- Ten, kto nežne zavolá zeleninu, si sadne. (Výpočet).

- Zopakujme si pravidlá správania sa na hodine. (Deti v reťazci pomenujú základné pravidlá správania sa na hodine: neotáčajte sa; buďte pozorní; nerušte ich, počúvajte priateľov, zdvihnite ruku, ak ste pripravení odpovedať).

2. Rozvíjajte senzorické normy koreláciou zeleniny s farbou a tvarom

- Hádajte, čo budeme volať na hodine? (Zelenina).

- Zoznámte sa s hosťami našej hodiny - toto je „babička - hostiteľka“. „Babička - hostiteľka“ uhádne hádanky a vy uhádnete. Kto uhádne hádanku, dostane žetón. Hádajte, o čom sú hádanky? (O zelenine). Pripravte sa na to, že budete pozorne počúvať.

- Okrúhly, červený, rastie NA zemi. Čo je to? (Paradajka).

- Oválny, hnedý, rastie v zemi. Čo je to? (Zemiaky).

- Okrúhly, červený, rastie v zemi. Čo je to? (Repa)

- Oválne, fialové, rastie NA zemi? (Baklažán).

- Okrúhle, biele, rastie v zemi. Čo je to? (Luk).

- Oválny, zelený, rastie NA zemi. Čo je to? (Uhorka).

- Okrúhly, červený, rastie v zemi. Čo je to? (Reďkovka).

- Oválny, oranžový, rastie v zemi. Čo je to? (Mrkva).

- Oválny, zelený, rastie NA zemi. Čo je to? (Cuketa).

- Okrúhle, biele, rastie v zemi. Čo je to? (Cesnak).

- Oválny, žltý, rastie NA zemi. Čo je to? (Korenie).

- Okrúhle, oranžové, rastie NA zemi. Čo je to? (Tekvica).

- Okrúhle, zelené, rastúce NA zemi? (Kapusta).

V prípade ťažkostí logopéd kladie vedúce otázky, poskytuje individuálnu pomoc.

- Výborne! Všetci túto prácu zvládli dobre. (Logopéd distribuuje čipy).

- O čom ste hádali hádanky? (O zelenine).

- na čom rastie zelenina? (Zelenina rastie na záhonoch).

- Pomenujte miesto, kde je veľa postelí. (Záhrada).

- Kedy v roku sa zberá zelenina? (Na jeseň).

3. Upevniť schopnosť používať podstatné mená v prípade predložky s predložkami „in“ a „on“

Doska je zavesená na doske s otvormi pre obrázky:

- Pred tebou - posteľ „babičky - hostesky“. „Babička - hostiteľka“ ponúka meno, správne položte zeleninu na záhradný záhon a povedzte, kde rastie. Napríklad: Toto je paradajka, rastie v záhrade.

- Hráme sa podľa reťaze.

Odpovede detí: Toto je uhorka, rastie na zemi. Toto je tekvica, rastie na zemi. Jedná sa o repu, rastie v zemi. Jedná sa o zemiaky, rastú v zemi atď.

- Výborne! (deti dostanú chipsy).

4. Upevniť schopnosť používať slovesá 1. osoby, prítomný čas, indikatívnu náladu, jednotné číslo

Prichádza nová hra

Je čas začať.

- babička hostesky ponúka zber zeleniny. Povedzte jej, ako sa správne volajú kroky potrebné na zber paradajok.

- Pamätajme, ako sa zberá zelenina, ktorá rastie na zemi. (Zelenina, ktorá rastie na zemi, sa krája, odstraňuje, trhá).

- Pamätajme, ako sa zberá zelenina, ktorá rastie v zemi. (Zelenina, ktorá rastie v zemi, je vytiahnutá, vykopaná).

- Hráme sa podľa reťaze.

- Zostavíme frázy takto: Zbieram paradajky.

Odpovede detí: trhám uhorky; Vykopám zemiaky; Vyťahujem repu; Nakrájala som kapustu atď.

Za správne zostavené frázy dostanú deti žetóny.

5. Fyzické minúty

- Teraz, chlapci, vstaňte a začnite fyzickú minútu.

Poďme do záhrady (deti pochodujú na mieste),

Zbierame úrodu. (choďte v kruhu, držte sa za ruky),

Vláčime mrkvu

A vykopeme zemiaky. („Kopanie“),

Nakrájame hlávku kapusty, („nakrájame“),

Okrúhle, šťavnaté, veľmi chutné (s rukami),

Vyberieme trochu šťaveľa. ("Roztrhnúť"),

A poďme späť po ceste. (choďte v kruhu, držte sa za ruky).

(N. Niščeva)

6. Rozvíjajte jemnú motoriku prstov

- Poďme sa hrať na prsty. (Hra sa hrá nasledovne: spojenie prstov s vankúšikmi, počnúc malíčkami, jeden pár prstov za každé slovo, pričom dlane sa navzájom nedotýkajú).

Hosteska kedysi prišla z bazáru.

Hosteska priniesla domov z trhu:

Zemiaky, kapusta,

Mrkva, hrášok, petržlen a repa, ach!

- „Babička - hosteska“ ponúka na vyloženie fazuľu, zeleninu.

Logopéd rozdelí deti skupiny do 2 tímov.

- Prvý tím rozloží zeleninu, ktorá rastie „na zemi“, a druhý - zeleninu, ktorá rastie „na zemi“.

- Aký je tvar paradajky, uhorky, baklažánu, papriky, tekvice atď.? (Deti odpovedajú).

Logopéd rozdá deťom nádoby s fazuľou a pýta sa každého dieťaťa, ktorú zeleninu vyloží.

- Poďme súťažiť, kto bude schopný dokončiť úlohu rýchlejšie.

1 - 2 - 3 Vložte zeleninu.

"Teraz babička skontroluje, či si zeleninu rozložil správne."

- Deti pomenúvajú zeleninu a miesto, kde rastú.

Napríklad: Položil som paradajku, rastie na zemi.

- Výborne.

Výhercovia získavajú žetóny.

7. Rozvíjajte schopnosť písať popisný príbeh pomocou diagramov

Logopéd ukazuje obrázok, na ktorom je hlučná zelenina.

- Zistite a pomenujte zeleninu, o ktorej budeme skladať príbehy.

- Dobre!

Logopéd stretáva schémy na zostavenie príbehu na tabuli.

- Tieto obrázky vám pomôžu zostaviť príbehy.

- Tento obrázok vám pomôže pomenovať zeleninu.

- Tento obrázok pomôže zistiť, kde rastie zelenina.

- Tento obrázok pomôže povedať o farbe zeleniny.

- Tento obrázok pomôže povedať o tvare zeleniny.

- Tento obrázok pomôže povedať o chuti zeleniny.

- Tento obrázok vám pomôže povedať, čo je to za zeleninu na dotyk.

- Tento obrázok pomôže zistiť, ako je pripravený.

- Príbeh poskladáme do reťaze, počnúc Dášou. (Toto je mrkva. Mrkva rastie v zemi. Oranžová, trojuholníková, chrumkavá mrkva. Tvrdá mrkva. Mrkva je dusená).

Logopéd hľadá od každého dieťaťa dôsledné rozprávanie.

- Výborne! Všetci sa s úlohou vyrovnali. (Logopéd distribuuje čipy).

8. Zovšeobecnenie študovaného materiálu a zhrnutie výsledkov lekcie

- Čo sme volali na hodine? (Zeleninu sme dnes pomenovali na hodine.)

- Kde rastie zelenina, ktorú uvádzam: paradajka, uhorka, baklažán, cuketa? (Táto zelenina rastie na zemi.)

- Kde rastie zelenina, ktorú uvádzam: zemiaky, reďkovka, cvikla, cibuľa, cesnak, reďkovka? (Táto zelenina rastie v zemi.)

- No!

- Spočítaj svoje žetóny.

Vypočíta sa počet žetónov zhromaždených za celú hodinu a v súlade s tým sa uvádza hodnotenie práce každého dieťaťa. Z dieťaťa, ktoré získa najviac žetónov, sa stane „chytrý chlap“, víťaz lekcie. Výber „inteligentných ľudí“ si deti vyberajú pomocou logopéda. Výber je opodstatnený.

- Lekcia skončila.

Stepanova Oksana Vladimirovna

Pokračujte v šikovnom vykonávaní určitých pohybov jazyka, pier, zubov pri vykonávaní artikulačnej gymnastiky.

Pokračujte v doplňovaní slovníka zodpovedajúcej lexikálnej témy - „Zelenina“.

Naučte sa vyberať slovesá pre akcie pri pestovaní a zbere.

Naučte sa formovať slovesá z názvov farby zeleniny.

Pokračujte v učení zosúladenia čísel s podstatnými menami

Pokračujte v rozvíjaní zručnosti: pomalý hlboký nádych nosom, zadržanie dychu a plynulý výdych ústami.

Vývoj:

Rozvíjajte pozornosť, pamäť, schopnosť správne zostavovať vety.

Nápravné:

Správna výslovnosť, intonačná expresivita.

Vybavenie:

Predmetové výkresy k danej téme.

Slovník: rastlina, voda, burina, uvoľnenie, úroda, vedro, kanva, lopata, hrable, zemiaky, uhorka, hrášok, cibuľa, kapusta, mrkva, zozelenajú, zčervenajú, zožltnú, zmodrejú.

Priebeh hodín logopédie v seniorskej skupine materskej školy

1. Organizácia času.

Aké ročné obdobie?

Aké sú zmeny v prírode?

Vystupujú deti artikulačná gymnastika pod zodpovedajúcimi slovami logopéda.

Náš jazyk dlho odpočíval a rozhodol sa, že pozrie zo svojho domu.

Potom pozdravil bradu a potom pozdravil spodnú peru.

Pozrel som sa doľava, doprava - na cvičenie „Hodiny“ a rozhodol som sa pracovať na záhrade.

Musíme kopať do stromu, takže jazyk sa zmenil na „špachtľu“.

Ale stále musíme zbierať odpadky a tu nám horné zuby prišli na pomoc jazykom - stali sa ako „hrable“. Horné zuby zručne pracoval s jazykom.

Stromy sa poďakovali dobrému majiteľovi.

A jazyk navštívil záhradu a tam vodné melóny a uhorky - (nafúknite si líca a naopak), vypýtajú si trochu vody a je ich naliehavo potrebné zaliať. Pysky pomohli jazyku a zmenili sa na „tubu“ a potom sa spokojne usmiali.

A unavený jazyk sa vrátil domov.

3. Dychové cvičenia.

Cvičenie „Vôňa“ - pomalý hlboký nádych nosom - zadržanie dychu - plynulý výdych ústami.

4. Didaktická hra „Pestujte úrodu“.

Deti, pamätáte, čo je to zelenina?

Ak chcete pestovať zeleninu a zbierať bohatú úrodu zeleniny, musíte v záhrade tvrdo pracovať. Čo na to potrebujeme? Uverejňujeme obrázky:

Zalievanie;

Burina;

Uvoľniť;

Úroda.







A aby sme mohli sadiť, polievať, uvoľňovať, potrebujeme pomocné predmety (na nástenku zavesíme pomocné obrázky):

Pomenujte ich a povedzte mi, čo robia?

Zem vykopávajú lopatou.

Hrablami uvoľňujú zem.

Vodu nosia vo vedre.

Polievačka.

5. Didaktická hra „Sme kuchári“

A teraz z nás budú malé kuchárky. Každá z nich má na stole obálky a obsahuje obrázky zeleniny, ktoré musíme pripraviť na večeru. Spočítajte zeleninu a povedzte nám, koľko ich potrebujeme. Napríklad:

Tri mrkvy

Päť paradajok;

Dve papriky;

Štyri baklažány;

Jedna cibuľa;

Päť zemiakov;

Dve kapusty.


6. Didaktická hra "Nahradiť obrázok slovom".

Mrkvová polievka;

Kapustový šalát;

Šalát (s čím?) S paradajkami;

Koláče s kapustou;

Boršč z červenej repy;

Polievka so zemiakmi.




7. Tvorba slovies z názvov farby zeleniny.

Čo je to za zeleninu? (Uhorka)

Aká je farba? (zelená)

Môžeme o ňom povedať - uhorka sa zazelená.

Prečo? (pretože je zelená)

Čo iné sa v záhrade zazelená, pozrite sa na obrázok.

Paradajky ......... sčervenajú

Hrach ............ .. sa sfarbí na zeleno

Kapusta ......... ... zazelená

Tekvica ............. zožltne

Baklažány ...... .. zmodrejú

Deti na jar zasiali zeleninu.

Potom ich dobre zalejte vodou

Ale burina na posteliach vyrástla.

Vykorente ich, deti.

9. Tuším hádanky o zelenine

Čo sme vykopali zo zeme, vyprážali, varili?

Čo sme piekli, jedli a chválili na sporáku? (Zemiaky)

Dlhá, zelená - dobre slaná,

Milý a surový, kto to je? (Uhorka)

Červený nos prerástol do zeme a zelený chvost je vonku.

Nepotrebujeme zelený chvost, stačí červený nos. (mrkva)

Stiesnený dom sa rozdelil na dve polovice.

A guľkové korálky padali na dlane. (hrach)

Každý ma miluje, ale ako ma vyzlieka

Horké slzy (luk)

Zabalené dieťa

Sto plienok. (kapusta)

10. Prstová gymnastika

Naučil sa dve matice, rolovať medzi prstami

To nám v škole pomôže, presne napíšte listy.

Lexikogramatická hodina v prípravnej škole logopedická skupina na tému „Zelenina“. Materiál vybraný na hodinu zodpovedá veku detí, je ľahko pochopiteľný, plný hry a vizualizácie, predpokladá aktívnu činnosť detí. Využili sa prezentačné, umelecké slovné, rečové cvičenia, ktoré prispeli k nahromadeniu a objasneniu slovnej zásoby detí. Pozornosť bola upriamená na formovanie zručností u detí vzdelávacie činnosti: schopnosť počúvať a počúvať pokyny učiteľa, pracovať určitým tempom.

Lexikogramatická lekcia na tému: „Zelenina“

Integrácia vzdelávacích oblastí:

  • "Kognitívny vývoj",
  • „Sociálny a komunikačný rozvoj“,
  • "Fyzický vývoj"

Úlohy programu:

Vývoj reči:

1. Upevniť a aktivovať slovník k lexikálnej téme „Zelenina“.

2. Cvičenie pri výchove a používaní podstatných mien v reči s maličkým a zväčšovacím významom

3. Pokračujte v učení sa, ako odpovedať na položené otázky.

Kognitívny vývoj:

1. Rozvíjajte pozorovanie, pozornosť, myslenie, súvislú reč.

Sociálny a komunikačný rozvoj:

1. Pokračujte v práci na rozvíjaní priateľských vzťahov medzi deťmi.

Telesný vývoj:

1. Rozvíjajte jemnú motoriku prstov.

2. Rozvíjať schopnosť koordinovať reč s pohybmi.

Vybavenie: obrázky objektov, ktoré zobrazujú zeleninu, obrázok pozemku „Zeleninová záhrada“, zelenina (paradajky, uhorky, kapusta, mrkva, zemiaky, cibuľa, cesnak, cuketa, baklažán, paprika, reďkovka, repa, reďkovka, tekvica).

Priebeh hodiny

1. Otvorte vstup do aktivity.

Zmätená hra

Deti povzbudzuje, aby pomenovali zeleninu podľa vrstevnicového obrázka, ktorý je na sebe položený.

2. Úvodná a organizačná fáza.

Ako to všetko nazvať jedným slovom?

Kde rastie zelenina?

Akú zeleninu vidíte na záhradných záhonoch?

Kto sadí zeleninu na záhrade?

Prečo ľudia pestujú zeleninu?

Kedy sa zberá zelenina?

Čo sa dá pripraviť zo zeleniny?

3. Motivácia k činnosti.

Deti sú pozvané hádať hádanky:

Nikoho na svete nikdy neurazil.
Čo od neho plačú dospelí aj deti? (luk)

Je okrúhle a červené ako oko na semafore.
Medzi zeleninou nie je nič šťavnatejšie ... (paradajka)

V lete sú na záhrade čerstvé, zelené,
A v zime sú silné a slané v sude. (uhorky)

Červený nos prerástol do zeme a zelený chvost je vonku.
Nepotrebujeme zelený chvost, stačí nám červený nos. (mrkva)

Počas hádania sa zobrazujú obrázky s obrázkom zeleniny.

4. Rozširovanie existujúcich vedomostí:

Myslíte si, že zelenina je rovnaká alebo rozdielna?

V čom je rozdiel? (farba, tvar, veľkosť)

Predstavte si, že sme v záhrade malého trpaslíka, všetka jeho zelenina je malá a budeme ich láskyplne nazývať.

Hra „Pomenujte to láskavo“.

Ale gigant nemá zeleninovú záhradu, ale zeleninovú záhradu, rastie tam obrovská zelenina. Ako by ste ich nazvali.

Hra „Veľký - malý“

Chlapi, chcete pomôcť našim priateľom so zberom ich zeleninových záhrad?

Musíte si pamätať, aké kroky musíte urobiť pri zbere zeleniny.

Zberová hra.

Deti pomenúvajú slová - činnosti, ktoré vykonávajú pri zbere zemiakov, mrkvy, paradajok, kapusty atď.

Ste skvelí, nazbierali ste veľa zeleniny. Navrhujem, aby ste si zahrali hru „Jeden - veľa“ a pomenovali, akú zeleninu ste nazbierali.

(logopéd pomenúva zeleninu v jednotnom čísle, deti v množnom čísle).

5. Dynamická pauza.

Hra „Topy - korene“

Logopéd pomenúva zeleninu, ak rastie v zemi, deti sa hrbia, ak stoja na prstoch nad zemou, zdvihnú ruky hore.

6. Čítanie básne.

Logopéd prečíta báseň a požiada deti, aby na konci odpovedali na otázku.

Čo rastie v našej záhrade?
Uhorky, sladký hrášok,
Paradajky a kôpor
Na dochutenie a na vzorky.
K dispozícii sú reďkovky a šalát
Naša záhrada je len poklad!
Ale vodové melóny nerastú
Tu.

Keby si pozorne poslúchal
Určite nezabudnite.
Odpoveď - v poradí:
Čo rastie v našej záhrade?

7. Praktická práca.

Deti sú vyzvané, aby vykonali tieňovanie na tému „Zelenina“

8. Otvorte výstup z činnosti.

Zavedenie Lotta „Zelenina“. Deti sa vyzývajú, aby sa oboznámili s novou hrou a hrali sa.

Bikmaeva A.N.,
učiteľ logopéd

Počas hodiny sa na základe didaktických hier rozvíjajúcich mentálne schopnosti detí objasňujú vedomosti predškolákov na tému „Zelenina a ovocie“. Na hodine sa používa literárne slovo a tiež jednoduché modely predmetov, ktoré uľahčujú vnímanie a systematizáciu získaných vedomostí.

Pozor! Ukážka ukážky slúži iba na informačné účely a nemusí poskytovať prehľad všetkých možností prezentácie. Ak vás táto práca zaujala, stiahnite si úplnú verziu.

Obsah softvéru:

  • Naučte deti pozorne počúvať učiteľa a odpovedať na otázky jednoduchou vetou;
  • Naučiť deti na základe elementárnych modelov orientovať sa vo svete okolo nich;
  • Vytvárať podmienky pre formovanie schopnosti detí vyvodzovať závery a jednoduché závery;
  • Rozvíjať myslenie, pozornosť, predstavivosť a vnímanie detí;
  • Rozvíjať reč detí;
  • Rozvíjať kognitívna činnosť zahrnutím predmetných modelov;
  • Podporovať úctivý prístup k súdruhom a počúvať ich odpovede až do konca;
  • Formujte zručnosti správneho držania tela;

Materiály pre hodinu: karty s obrázkom zeleninovej záhrady a sadu vo forme modelových schém, objektové obrázky zeleniny a ovocia; lopta; skladačky; kúsky zeleniny a ovocia.

Predchádzajúce práce: vedenie kurzov oboznámenia sa s vonkajším svetom, výučba detí pracovať s modelkami, didaktické hry s modelmi.

Priebeh hodiny

- Chlapi, radi hráte. Mám pre vás veľa rôznych hier. Najprv vás však pozvem k stolu, pozorne sa pozrite na karty, čo si myslíte, že znamenajú? (zeleninová záhrada a ovocný sad). Čo je zobrazené na týchto obrázkoch? (zelenina ovocie). Rozložte tieto obrázky na požadovanú schému (hra „Správne rozloženie“).

- Výborne! Sadnite si na stoličky.

Snímka 2. Zelenina a ovocie sú rastliny, ktoré človek pestuje. Dozerá na ne.

Snímka 3.Správne ste si všimli, že zelenina rastie v záhrade na záhrade. A teraz som z vás chlapci.

Chcem robiť hádanky.

Snímka 4. Hádanky o zelenine:

Zlaté a zdravé
Vitamínový, hoci štipľavý,
Chutí trpko ...
Popáleniny ... Nie citrón.
(Luk)

Ako na záhradnom záhone pod listom
Malý blok sa zroloval -
Zelenets je vzdialený,
Lahodná malá zelenina.
(Uhorka)

V zelenom stane
Koloboky sladko spia.
Veľa guľatých omrviniek!
Čo je to? (Polky)

Za kučeravý chumáč
Odvliekli norkovú líšku.
Veľmi hladký na dotyk,
Chutí ako sladký cukor.
(Mrkva)

Nášivka na nášivke - zelené škvrny
Celý deň leží na bruchu v záhradnej posteli.
(Kapusta)

Ako v našej záhrade
Hádanky narástli
Šťavnaté a veľké
Toto sú okrúhle.
V lete sa zelenajú
Na jeseň sčervenajú.
(Paradajky)

- Chlapi, povedzte mi, čo rastie na záhrade? Snímka 5. Máte pravdu, ovocie a ovocné stromy. Počuť ovocné hádanky.

Snímka 6. Hádanky o ovocí:

Chceš jesť
Guľa s plyšovou pokožkou?
Som neobvyklý, nie hladký
Ale zdravé, šťavnaté, sladké.
(Broskyňa)

V záhrade je ovocie
Je sladký ako med
Červenať, ako rolka,
Nie však guľaté ako lopta
- Je to pod samotnou nohou
Trochu natiahnuté.
(Hruška)

Som silná, chrumkavá
Skutočný zázrak.
Žltá a červená -
Saténová pokožka.
A tiež ružové
Deti všetky želané!
(Jablko)

Aká mladá dáma
Pozerá z konára bez mihnutia oka.
Modrá sundress je úžasná.
Uhádli ste? To - ... (Slivka)

Bola zelená málo
Potom som sa stal šarlátom
Na slnku som sčernel
A teraz som zrelý.
(Čerešňa)

Stáva sa to každý rok:
Skoro na jar kvitne
A ako ahoj slnku
Jeho voňavá jemná farba.
Je voňavý, pekný
A vyzerá ako slnko.
Láka včely a osy
Môj obľúbený … (Marhuľa)

- Výborne! Snímka 7. A čo urobíme so zeleninou a ovocím. Kedy dozrievajú?

- Chlapi, sadnime si na koberec a zahrajme si hru „Jeden je veľa.“ Napríklad hovorím: hruška - odpovieš hruškám; citrón - citróny; slivka - slivka; atď.

- Chlapci, aký je posledný zvuk, ktorý počujete jedným slovom, keď hovoríme veľa o ovocí? (Počujeme zvuk). Poďme spolu urobiť tento zvuk.

- Posaďte sa. Kde inde nájdete ovocie a zeleninu? Snímka 8. Zelenina a ovocie sa kupujú na trhu alebo v obchode.

- Môžete jesť neumytú zeleninu a ovocie? Prečo?

- Je možné brať zeleninu a ovocie neumytými rukami? Prečo?

Snímka 9. Zeleninu a ovocie pred použitím umyte. Predstavte si, že k vám prídu hostia, aby ste ich ošetrili.

- Postavme sa do kruhu a zahrajme si hru „Zaobchádza“ (loptová hra).

Deti stoja v kruhu. Som moderátorka, hádžem loptou a pýtam sa: „Aký džús z pomaranča?“, Dieťa odpovedá - pomaranč “atď. musí hrať s každým dieťaťom.

- Chlapi, pozrite sa pozorne, sme všetci rovnaké ovocie? (nie)

- V čom sa plody navzájom líšia? (tvar, farba, veľkosť)

Snímka 10. Chlapi, akej farby je ovocie? (červená, žltá, modrá, oranžová atď.)

- Ako povedať jedným slovom o farbe ovocia? (viacfarebný).

Snímka 11. Aký tvar môže mať zelenina a ovocie?

Snímka 12. Ako sa líši veľkosť ovocia a zeleniny? (veľký, malý) (snímka 12).

- Výborne chlapci! Teraz je hra pre tých najpozornejších. Pozeraj sa na obrazovku. Povedz mi, čo je tu zbytočné? Snímky 13, 14.

Snímka 15. Povedzte mi, aký tvar môže mať zelenina?

Snímka 16. Aký tvar môže mať ovocie?

- Výborne! A na záver som si pre vás pripravil „chutnú“ hru. Hra „Hádaj, čo si jedol?“ Deti zatvárajú oči. Učiteľ ich vyzýva, aby vyskúšali kúsky zeleniny a ovocia. Musia ich ochutnať a pomenovať.

Výborne, chlapci, pri hrách ste boli k sebe pozorní a priateľskí. Aké hry sa vám páčili najviac? Prečo? Aké hry naučíte hrať svojich priateľov a rodičov?

Ďalšie poznámky o triedach v materskej škole:

Otvorená hodina oboznámenia sa s vonkajším svetom „Zelenina a ovocie“ (mladší vek)
Zahrajte si aktivity v prvej juniorskej skupine „Furry helpers“
Integrovaná lekcia Základy bezpečnosti života pre starší predškolský vek
Netradičné formy práce s deťmi pomocou neštandardného vybavenia
Integrovaná lekcia o ekológii „Na návšteve kvetov“
| poznávacie | kognitívna činnosť | okupácia | poznámky triedy | deti | dieťa | senior | staršie porno | skupina | skupiny piesní | taký | rôzne | rozdielne krajiny | zeleninu | zeleninové remeslá | ovocie | zelenina a ovocie | dieťa | materská škola | Stránka pedagóga | Kognitívna činnosť s deťmi seniorská skupina Taká rôzna zelenina a ovocie Materská škola

Načítava ...Načítava ...