Frontálna logopedická hodina v prípravnej skupine. Zhrnutie lekcie frontálnej logopedie v seniorskej skupine pre deti so všeobecným nedostatočným rozvojom reči „Zvuk a písmeno A“

Oľga Krivorotová
Synopsa frontálneho logopedické sedenie v prípravnej školskej skupine „Diferenciácia zvukov [H]-[T’]“

Ciele:

nápravno-výchovné:

Dajte deťom predstavu o mechanizme vzdelávania zvuky H - Th v komparatívnom vyjadrení;

Rozvíjať koherentné rečové schopnosti;

nápravné a vývojové:

Učte deti rozlíšiť hlásky Ch - Th v slabikách, slová a vety;

Rozvíjať duševnú aktivitu;

Rozvíjať fonematické uvedomenie a vnímanie;

Naučte sa koordinovať reč a pohyby;

Vykonajte cvičenia zamerané na prevenciu dysgrafie;

nápravno-výchovné:

Rozvíjať samostatnosť a pozorovacie schopnosti;

Rozvíjať schopnosť sebaovládania reči u detí.

Vybavenie: tabuľka akusticko-artikulačného obrazu zvuk, žetóny, sprievodca hrou "Čo kam dáme?", ceruzky, zošity, súpravy na kreslenie schém, zrkadlá, námetové obrázky zobrazujúce rôzne rastliny, obrázky, ktorých názov obsahuje znie H, Th.

Priebeh lekcie

1. Organizačný moment.

Ten, kto pomenúva slová písmenom L, bude sedieť.

1. Všeobecná relaxácia.

Položil som si ruky na kolená,

Teraz trochu lenivosti.

Napätie odišlo

A celé telo je uvoľnené.

Naše svaly nie sú unavené

A stali sa ešte poslušnejšími.

2. Artikulačná gymnastika.

Pomaly otvorte a zatvorte ústa.

To isté so zaklonením hlavy dozadu.

Pomocou ruky uvoľnite čeľusť smerom nadol.

Pohyb čeľuste doľava a doprava.

Bozk (motýľ pobozkal lietajúci kvet).

A potom zaspievala premyslenú pieseň (kartička s pesničkou z zvuky) .

Striedavo vyplazujte jazyk tam a späť.

Po "bozk" Motýľ má ešte peľ z kvetu, oblizujeme mu hornú peru. “Lahodný džem”.

Ay, ay, poďme sa hrať na motýľa. Spievajte samohlásky zvuky.

II. Cvičenia na rozvoj výslovnosti a gramotnosti.

1. Oznámenie témy.

Logopéd: Pozri sa na tabuľu, aké predmety vidíš?

deti: Telefón, hodinky.

Logopéd: Zvýraznite prvý v slovách zvuk.

deti: H, T.

Logopéd: Daj tieto zvuky akusticko-artikulačné charakteristiky.

deti: Zvuk Ch – spoluhláska, hluchý, vždy mäkký, označený zelenou farbou.

Zvuk Т- spoluhláska, matný, mäkký, označený zelenou farbou.

Logopéd: A čo títo dvaja? zvuk je iný?

deti: líšia sa členitosťou, na zvuk H – artikulačné držanie tela "bagel" a ďalej zvuk TH –"úsmev", "plot".

Logopéd: Dnes sa naučíme rozlišovať zvuky Ch - Th.

2. Rozvoj fonematického sluchu.

Hra „Chyťte zvuk» .

Logopéd: Zapnuté zvuk Ch - dupot, A zvuk Th -"tlieskať".

Ch, P, T, A, Ch, N, T, I, V.

3. Komunikácia zvuky a písmená. Na doske sú vytlačené písmená CH a T s chýbajúcimi prvkami. Deti písmená rekonštruujú a pomenúvajú.

4. Rozlišovanie zvukov v slabikách, slová, vety a texty.

Prehrávanie slabikové riadky: cha-cha-cha-cha ti-ti-chi-ti chu-chu-chu-chu atď.

Hra "Naopak".

Guľa - rozdrviť Rúra - spievať

Večer - vietor Pechka - Peťka

III. Phys. len minútu "Ahoj chlapci, hej-hej...".

Hej chlapci, hej, hej,

Rezanie zeleniny na kapustovú polievku

Kapustu nakrájame

Polievka bude chutná.

Zemiaky ošúpeme

Upratujeme veľmi šikovne.

Nastrúhame si mrkvu

Červená hlava.

A potom, a potom

Paradajku nakrájame

A hlava cibule,

A strúčik cesnaku.

Polievku osolíme

Polievku osolíme

Skús to, drahá.

Práca v zošitoch:

Úloha č.1

Obnovte písmená a čítajte slová:

Vietor, večer.

Zvuková analýza slov večer, vietor.

Farbenie zvuk slovné schémy VETERNÝ VEČER.

Vytváranie viet so slovami večer a vietor (slová musia byť v rovnakej vete).

Analýza návrhov.

Úloha č.2. Grafická schéma zostaveného návrhu.

IV. Hra s prstami "Pohladkaj ma po dlaniach ježka." s loptou su-jok

Pohladkaj ma po dlaniach, ježko,

Si pichľavý, no a čo.

Chcem ťa pohladkať

Chcem s tebou vychádzať. (pohyby v texte)

V. Cvičenia na rozvoj lexikálnej a gramatickej stránky reči. Hra "Kde čo zasadíme?"

VI. Úloha č.3 (v zošitoch).Na hru sa používa špeciálny manuál. Záhrada, zeleninová záhrada a les sú nakreslené na listoch papiera. A vedľa sú hrušky, paradajky, reďkovky, hríby, čerešne a smrek.

Deti potrebujú spojiť obrázky predmetov so záhradou, záhradou a lesnými rastlinami.

Deti spájajú obrázky a komentujú ich akcie: „Toto sú uhorky. Uhorky sú zelenina. Ich semená zasadíme do zeleninovej záhrady. Toto je malina. Malina je bobule. Jeho kríky vysadíme do záhrady. Toto je hríb. Rastie v lese." Atď.

Úloha č.4. Vykonajte tieňovanie podľa vzoru.

Mrkva, maliny, huby.

VII. Spodná čiara triedy a hodnotenie práce detí. Ktoré zvuky Naučili sme sa dnes rozlišovať?

1. Opíšte ich zvuky.

Výber slov, v ktorých zvuk H je v strede slova.

Výber slov, v ktorých zvuk T je na začiatku slova.

Rozdelenie slov na slabiky. Schéma.

V. Úvaha.

Logopéd: myslite, že ak bolo pre vás ľahké dokončiť navrhované úlohy dnes, zvýšte veselý"usmievavý", ak je to ťažké, smutné "usmievavý" .

Publikácie k téme:

Zhrnutie lekcie frontálnej logopedie Diferenciácia hlások [B] - [P], písmená B - P. (prípravná skupina) Téma: rozlišovanie hlások [B]-[P], písmená B - P. Cieľ: posilnenie zručnosti rozlišovať hlásky [B]-[P], písmená B - P. Ciele: Edukačné:.

Synopsa lekcie frontálnej logopédie s deťmi prípravnej školskej skupiny s TNR (ONR) „Zvuk a písmeno H“ Cieľ: podporovať vytváranie predstáv o zvuku a písmene Ch Ciele: Nápravné a vzdelávacie: - podporovať vytváranie obrazu.

Zhrnutie lekcie frontálnej logopédie v prípravnej skupine „Zvuky [A], [U] a písmená A, U“ Cieľ: oboznámenie sa s hláskami [a, y], písmenami A, U. Ciele: Upevniť artikuláciu a výslovnosť študovaných hlások; Rozvíjajte fonematické povedomie.

Synopsa lekcie frontálnej logopédie v prípravnej skupine detí so špeciálnymi potrebami „Naše mesto Tolyatti“ Téma: Zostavenie naratívneho príbehu na základe obrazu „Incident na ulici“. Cieľ: Upevniť schopnosť napísať naratívny príbeh.

Synopsa lekcie frontálnej logopédie v prípravnej školskej skupine „Mrazivé deti sa ponáhľajú na pomoc Santa Clausovi“ Ciele: Vzdelávacie: upevniť vedomosti o charakteristické znaky zimy; objasniť a rozšíriť vedomosti detí o zime;

ABSTRAKT

FRONTÁLNA logopédia TRIEDY

V PRÍPRAVNEJ ŠKOLSKEJ SKUPINE S OHP.

Téma: "Mama".

Úlohy: nápravné a vzdelávacie:

Formovať lexikálnu a gramatickú štruktúru reči;

Rozvíjať schopnosť prerozprávať krátky text;

nápravný - vyvíja:

Rozvíjať fonematický sluch, syntézu zvuku;

Rozvíjať spoločné a dobré motorové zručnosti;

Rozvíjať pamäť, myslenie, súvislú reč;

nápravné a vzdelávacie:

Pestujte si úctivý postoj ku všetkým matkám.

Vybavenie: rôzne obrázky na tému: jar, deň matiek, obrázok sovy, obrázok volavky, lano s uzlami.

Priebeh lekcie:

1. Org. moment.

Logopéd:číta báseň:

Aké je úplne prvé slovo?

Aké je najjasnejšie slovo?

Aké je najdôležitejšie slovo?

Nikdy to nebude nesprávne napísané

Na prvej strane je v základnom nátere,

Všade sa hovorí s úsmevom,

A každé dieťa sa rozpráva na dvore.

Zašepkaj to potichu, povedz to nahlas,

Hlavným slovom každého dieťaťa je

MATKA.

Logopéd: Aký sviatok oslavujeme na jar?

Logopéd: Koho je to sviatok?

deti: Matky, babičky, dievčatá, ženy.

2. Formovanie lexikálnej a gramatickej štruktúry reči. Didaktická hra„Ktorý? Ktoré?" (Hra s loptou, deti stoja v kruhu).

Logopéd: Hodím loptu a vy, vracajúc loptu, odpovedzte na moju otázku. aká mama?

deti: milovaný, milý, láskavý, starostlivý, pracovitý atď.

Logopéd: Aké sú oči mamy?

deti: veľké, hnedé, modré, šedé, zelené.

Logopéd: Aké sú ruky mamy?

deti: milý, láskavý, zlatý.

3. Didaktická hra „Pomenujte to s láskou.“ (Hra s loptou, deti stoja v kruhu).

Logopéd: láskyplne zavolajte mamu (mama, mama, mama).

Babička (babka, babka).

Sestra (sestrička, sestrička).

Logopéd: Výborne, chlapci. Hneď je vidieť, že svoje mamy veľmi milujete.

4. Rozvoj fonematického sluchu, syntéza zvuku.

Logopéd: A teraz chcem vedieť, či stále počúvate svoju mamu. Skontrolujte si uši. Priprav si dlane, budem na teba hádzať zvuky a ty ich chytíš a povieš mi, čo sa stalo.

MATKA

deti: mami!

Logopéd: Super, všetci dobre počujú mamu.

Logopéd: Chlapi, povedzte slovo mama – šeptom, nahlas, normálne. (Deti vyslovujú).

Logopéd: Zvládli sme to, a mám čarovné lano, pomáha každému naučiť sa správne dýchať, vidíte na ňom uzly, pripomínajú vám, že predtým, ako to slovo vyslovíte, sa musíte správne nadýchnuť, cez nás, ako vás vydýchnite, vyslovte slovo a pravou rukou uchopte uzol. Ukáž pravú ruku, ľavú. (Deti áno).

Logopéd: vyslovte správne slovo mama (nádych nosom, výdych ústami, slovo vyslovujte pri výdychu) a pravou rukou uchopte uzol. (Deti áno).

6. Práca na štruktúre slabík.

Logopéd: Výborne! Koľko slabík je v slove mama?

(Deti rozdeľujú slovo na slabiky a pomáhajú si tlieskaním).

deti: Slovo mama má 3 slabiky.

Logopéd: Vymenujte slabiky v poradí.

deti: 1. slabika - MA 2. slabika - MOCH 3. slabika - KA

Logopéd: Skvelé! Poďme si trochu oddýchnuť.

7. Telovýchovná minúta. Koordinácia reči s pohybom:

Dieťa vykonáva vhodné pohyby

Milujem svoju mamu, vždy jej pomôžem:

Umývam sa, opláchnem, striasam vodu z rúk,

Vyčistím dlážku a nasekám jej drevo na kúrenie.

Mama si potrebuje oddýchnuť, mama chce spať.

Chodím po špičkách a nie raz,

A nikdy nepoviem ani slovo.

8. Masáž tváre:

Logopéd: Výborne! Všetci ste videli, ako sa vaše matky tvária, že sú najkrajšie, ukážte mi to.

(deti vystupujú spolu s logopédom)

Prvé umývania (pohladiť tvár dlaňami oboch rúk)

Naneste krém na čelo (hladkajte po čele vankúšikmi prstov od stredu k spánkom)

Potom líca (kruhové pohyby na lícach)

Vyhladzuje pod nosom (ukazováky zobrazujú fúzy)

Pohladkajte bradu (hladiť bradu)

Logopéd: Výborne! Teraz ste sa stali ako vaše matky. Povedzte mi, kto iný má matky?

Deti: u zvierat, u vtákov.

9 . Práca na prerozprávaní.

a) predbežný rozhovor. (objaví sa hračkárska sova)

Kto je to? (sova)

Kde žije sova? (v lese, v dutine, na strome)

Aké oči má sova? (veľký, žltý, okrúhly, nahnevaný)

Kedy sovy spia a kedy lovia? (poobede)

Prečo sovy v noci nespia? (dostanú jedlo)

Ako sa volá sova? (sova)

b) Primárne čítanie.

Logopéd: Vypočujte si príbeh o sove. (Podľa V. Suchomlinského).

Sovy lietajú iba v noci. Majú strach z jasného slnka. Sova mala sovu. Naučila svojho syna: „Nelietaj cez deň z dutiny. Slnko ťa oslepí, nenájdeš cestu domov." Malá sova bola nezbedná. Jedného dňa vyletel z hniezda, otvoril oči, pozrel sa do slnka a oslepol. Na tráve sedí sova a plače a približuje sa k nemu volavka.

kto si ty? - pýta sa.

Som sova. Moja mama je sova. Nič nevidím. Chcem vidieť svoju matku.

Aká je tvoja matka?

Moja mama je najkrajšia. Má tie najláskavejšie a najláskavejšie oči. Nikto nemá také oči, iba moja mama.

c) Logopéd: Kedy lietajú sovy? prečo?

Deti: Sovy lietajú iba v noci.

Majú strach z jasného slnka.

Logopéd: Kto bol so sovou?

Deti: Sova mala sovu.

Logopéd: Ako učila svojho syna?

Deti: Naučila svojho syna: „Nelietaj cez deň z priehlbiny. Slnko ťa oslepí, nenájdeš cestu domov."

Logopéd: Aká bola sova?

Deti: Malá sova bola neposlušná.

Logopéd: Čo robil jedného dňa?

Deti: Jedného dňa vyletel z hniezda, otvoril oči, pozrel sa do slnka a oslepol.

Logopéd: Čo urobila sova?

Deti: Sedí sova na tráve a plače

Logopéd: Kto ho oslovil?

Deti: pristúpila k nemu volavka.

Logopéd: Čo sa volavka pýtala?

Deti: Kto si?

Logopéd: Čo odpovedala sova?

Deti: Som sova. Moja mama je sova. Nič nevidím. Chcem vidieť svoju matku.

Logopéd: Aké oči mala jeho mama?

Deti: Moja mama je najkrajšia. Má tie najláskavejšie a najláskavejšie oči. Nikto nemá také oči, iba moja mama.

10. Telovýchovná minúta.

Logopéd: Si unavený, poďme si trochu oddýchnuť.

mami, mami,

Veľmi ťa milujem!

Dám ti šatku

Tak veľmi ťa milujem!

Zastavia sa a pritlačia si ruky na hruď.

Naťahujú ruky dopredu.

Kráčajú v kruhu, držia sa za ruky.

d) Logopéd: Vypočujte si ešte raz rozprávku o sove. (Podľa V. Suchomlinského). Pozorne počúvajte a pamätajte. Keď dočítam, prerozprávaš mi to.

(Opätovné čítanie).

e) Detské prerozprávania založené na vizualizácii.

Logopéd: Výborne chlapci, dobre ste si zapamätali text.

11. Zhrnutie:

Logopéd:čo sme dnes robili?

čo sa ti najviac páčilo?

Čo by ste ešte chceli robiť?

Ďakujem veľmi pekne, veľmi sa mi páčilo, že toho veľa viete, viete prerozprávať text, viete sa pozorne počúvať a samozrejme všetky svoje mamy máte veľmi radi. A všetkým vám na pamiatku dávam nálepky s jarným slnkom.

Predná lekcia v príprave logopedická skupina na tému: "Zvuk [sh]"

Abstraktné frontálny tréning v prípravnej logopedickej skupine na tému: „Zvuk [w]“

Naletova Ekaterina Anatolyevna, učiteľka-logopéd, MDOU, kombinovaná materská škola č.17, Podolsk, Moskovská oblasť
Popis materiálu: Navrhovaný materiál môžu úplne alebo čiastočne využiť predškolskí logopédi vzdelávacie inštitúcie práca s deťmi s všeobecný nedostatočný rozvoj prejav v prípravnej školskej družine (6-7 rokov). Nie je žiadnym tajomstvom, že nedostatky ústny prejav dieťa musí byť predtým odstránené školstvo. V opačnom prípade bude dieťa čeliť porušeniam písanie ako je dysgrafia a dyslexia. Aby sa predišlo vyššie uvedeným porušeniam, súhrn podrobne popisuje prácu s deťmi hravou formou zameranú na automatizáciu zvuku [w] u predškolákov v rôznych štádiách, rozvíjanie všeobecnej, jemnej a artikulačnej motoriky, svalov tváre, ako aj dýchanie a hlas. Herné cvičenia sú prezentované na rozvoj fonematického sluchu a vnímania, zlepšenie schopností analýzy a syntézy zvukovej slabiky a rozvíjanie schopností tvorby slov a skloňovania.
Ciele:
Nápravné a vzdelávacie:
- upevniť koncepciu mechanizmu tvorby zvuku [w];
- naďalej učiť deti dávať akusticko-artikulačnú charakteristiku zvuku [w] na základe rôznych typov analyzátorov;
- rozvíjať schopnosti tvorby slov a skloňovania.
Nápravné a vývojové:
- automatizovať zvuk [w] u detí v slabikách, slovách a vetách;
- rozvíjať všeobecné, jemné a artikulačné motorické zručnosti;
- rozvíjať dýchanie, hlas, tvárové svaly u detí;
- rozvíjať fonematický sluch a vnímanie;
- rozvíjať zvukovo-slabičnú analýzu a syntézu;
- ujasniť a rozšíriť slovnú zásobu;
- rozvíjať pozornosť a pamäť
Nápravné a vzdelávacie:
- rozvíjať u detí sebakontrolu reči;
- rozvíjať pozorovacie schopnosti u detí
Vybavenie: farebné symboly na usporiadanie zvukových vzorov, vykresľovanie obrázkov, profil akusticko-artikulačného obrazu zvuku [w], obrázky predmetov s obrázkom rôzne druhy transportné a predmetové obrázky pre zvuk [sh], vetné diagramy, manuál „Fun Train“, multimediálna tabuľa a projektor.

POKROK TRIEDY

Čas na organizáciu:

Dnes máme hostí. Chlapci, čo myslíte, akým dopravným prostriedkom sa dostali do našej záhrady? Ten, kto pomenuje akýkoľvek druh dopravy, bude sedieť.

1. Správa o téme lekcie:

Hra "4 extra".
- Vymenujem 4 druhy dopravy a vy si z nich, prosím, vyberte jeden navyše (lietadlo, vrtuľník, auto, závesný klzák). Vysvetli prečo?
Auto navyše, pretože ide o pozemnú dopravu, a lietadlo, helikoptéra a závesný klzák sú letecká doprava.
-Dnes sa pôjdeme povoziť v aute a zároveň budeme neustále sledovať správnu výslovnosť hlásky [w]. Akú hlásku v slove auto som zvýraznil intonáciou?
- Zvuk [w].
Charakteristika zvuku [w] podľa artikulačných a akustických charakteristík:
-Čo robia pery, keď vyslovíme hlásku [w]?
- Pery sú zaoblené.
-Kde je jazyk?
- Za hornými zubami.
- Ktorý jazyk, úzky alebo široký?
-Jazyk je široký, miskovitý.
- Je v ústach prekážka?
-Jazyk vytvára bariéru, čo znamená, že zvuk [w] je spoluhláska.
-Znie [sh] tvrdo alebo jemne?
- Zvuk [w] je vždy tvrdý.
-Ako vyslovujeme hlásku [w], s hlasom alebo bez neho?
Zvuk [w] je spoluhláskový, vždy tvrdý, tupý zvuk. Dieťa pri tabuli označuje hlásku [sh] farebným symbolom.

2. Rozvoj fonematického sluchu.

Izolácia zvuku [w] v sérii zvukov (зь, сь, ч, Ш, щ, з, s, Ш, ц, Ш...)
-Vyslovím podobné zvuky a vy tlieskate rukami, keď začujete zvuk [w].

3. Automatizácia zvuku [w] v slovách a vetách.

Pomenujem slovo a vy v ňom nahradíte prvú hlásku hláskou [w] a pomenujete výsledné slovo.
Papuča - klobúk Žiara - šakal Dar - guľa
Pohár - šachovnica Bok - hadica Mydlo - šidlo
Stomp - whisper Joint - bajonet Pysky - kožuchy
Myška - hrčka Škoda - šál Kúzelník - krok
Zároveň sa vysvetľuje význam nových slov.

4. Určenie polohy hlásky [ш] v slovách.

Hra "Zábavný vlak".
- V prvom vozni budú cestujúci, ktorých mená majú hlásku [w] na začiatku slova, v druhom - v strede, v treťom - na konci slova.
V slove cap je hláska [ш] na začiatku slova.
Hra "Slovo sa stratilo"
- Budem vám čítať poéziu, a ak niečo pomiešam, opravte moju chybu
S kamarátom sme hrali……poháre
Pili sme čaj z bieleho......kára.
Vyšiel z diery....náraz
Spadla na ňu myš.
So sestrou sme šili riad.....
A oblečenie pre bábiky……prané
Horko plačúci......chudák lopta
Ten vzdušný odletel..... Garik
Balón odletel. Urobme schému poslednej vety.
Koľko slov je vo vete? Aké je prvé slovo? Aké je posledné slovo?

5. Dynamická pauza.

Reč s pohybom.
Autá sa šialene ponáhľajú
Shta-shtu-shta-shta držať volant
Po diaľnici im šuchce chrbát
Ša-šu-še-ši dupú nohami
Na konci dlhej cesty
Ash-osh-ussh-ish dlaň do čela
Ozve sa šepot: ona-šo-šu, še-šo-šu dlane s megafónom
Toto je pneumatika, ktorá šepká pneumatike: „Už sa nikam neponáhľam - šu-šu“ pri výdychu so zníženou silou hlasu

6. Rozbor slabiky a zvuku.

Prišiel k nám MEDVEĎ na aute, ktorému praskla pneumatika. Počas zapečatenia pneumatiky v autoservise uverejníme analýzu slabík a zvuku slova BEAR.
Dieťa pri tabuli: medveď je jedno slovo. Má 2 slabiky: miš-ka
V slabike MISH-:
Prvý zvuk [m`] je spoluhláska, mäkká, zvuk zvonenia. Označím to zeleným štvorčekom.
Druhá hláska [a] je samohláska, označím ju červeným štvorčekom.
Tretia hláska [w] je spoluhláska, vždy tvrdá, tupá hláska, označím ju modrým štvorčekom.
V slabike –KA:
Prvá hláska [k] je spoluhláska, tvrdá, tupá, označím ju modrým štvorčekom.
Druhá hláska [a] je samohláska, označím ju červeným štvorčekom.
-Koľko zvukov je v slove medveď ? Koľko slabík?
- Čo treba zmeniť zvuková schéma aby sme dostali slovo CAT?
-Musíme odstrániť prvý zelený štvorec a dať modrý, pretože v slove CAT je prvá hláska K - spoluhláska, tvrdý, tupý zvuk.

7. Formovanie lexikálnej a gramatickej štruktúry jazyka.

Ozve sa klopanie na dvere. Prinesú obálku.
-Chlapi, priniesli nám list od Shpuntika. Píše, že priatelia zo Slnečného mesta mu dali auto spolu so špeciálnymi obrázkami. Obrázky znázorňujú činnosti, ktoré môže stroj vykonávať. Pomôžte mi pomenovať tieto akcie.
o auto ide až k domu o auto vojde do garáže
o auto odišlo z domu o auto vybehlo do kopca
o auto vošlo do garáže o auto zišlo z hory
o auto vyjde z garáže o auto prejde cez rieku
o auto príde za roh
Deti striedavo pomenovávajú činnosti stroja, ktoré sú zobrazené na multimediálnej tabuli.
Hra „Povedz opak“.
Deti majú na svojich stoloch obrázky zápletiek a odpovedá ten, ktorý má inú akciu, ako je zobrazená na obrazovke. Na obrazovke: auto zišlo z hory. Dieťa odpovedá: „Moje auto vybehlo do hory.
Hra "Hádaj dopravu."
Hádanie predmetov podľa názvov ich častí.
- Karoséria, kabína, koleso, volant, svetlomety.
- Toto je auto (obrázok na obrazovke)
- Krídla, kabína, chvost, motor.
- Toto je lietadlo.
- Paluba, kotva, kabína, korma, prova.
- Toto je loď.
- Vozne, oddiely, elektrické lokomotívy.
- Toto je vlak.
Na detských stolíkoch sú obrázky predmetov znázorňujúce rôzne druhy dopravy. Multimédiá obsahujú dejové obrázky zobrazujúce diaľnicu, more, železnicu a oblohu. Deti porovnávajú svoj predmet s obrázkom na obrazovke.
Dieťa: Auto ide po ceste, toto je pozemná doprava.
Vlak ide spolu železnice, ide o železničnú dopravu.
Na oblohe lieta lietadlo (vrtuľník), je to letecká doprava.
Loď (čln, rezačka) pláva na vode, je to vodná doprava.
Vlak jazdí na metro, ide o podzemnú dopravu.
Motocykel (bicykel) jazdí po ceste, ide o pozemnú dopravu.

Zhrnutie lekcie

O akom zvuku sme dnes hovorili? Opíšte zvuk [w].
- Aké druhy dopravy poznáte? Na označenie zvuku [sh] sa v ďalšej lekcii zoznámime s písmenom Ш.

Logopedická lekcia na tému „Jar“

Logopedická hodina na tému „Jar“ - deti spolu s učiteľom zovšeobecňujú myšlienku jari a typických jarných javov v prírode. Rozširujú a ujasňujú si pri tom slovnú zásobu, rozvíjajú súvislú reč, fonematické procesy, rečový sluch, myslenie, tvorivú predstavivosť a jemnú motoriku.

Nápravné vzdelávacie ciele: Zovšeobecnenie predstáv o jari a typických jarných javoch v prírode. Rozšírenie, spresnenie, aktualizácia slovníka na tému „Jar“.

Úlohy: Naučte sa napísať príbeh na danú tému. Precvičte si výber synoným, antoným a definícií pre dané slová. Rozvíjať schopnosť koordinovať prídavné mená s podstatnými menami v rode. Posilniť už známe metódy tvorby slov. Rozvíjajte schopnosť sprostredkovať rôzne pocity prostredníctvom intonácie. Rozvíjať umelecké a tvorivé schopnosti.

Nápravné a rozvojové ciele: Rozvoj súvislej reči, fonematické procesy, rečový sluch, myslenie, tvorivá predstavivosť, jemná motorika.

Nápravné a vzdelávacie ciele: Kultivácia emocionálnej reakcie na obraz na obrázku, iniciatíva a nezávislosť.

Materiál a výbava: Hračky: slimák, veverička, ježko, medveď, lopta; jarné krajiny; zvukové záznamy: hluk vetra, spev vtákov, hluk dažďa, šumenie potoka; lopta; obrázky prírodných javov; slnko s lúčmi; vreckovky 4 farby; séria dejových obrázkov; kocka s emóciami nalepenými po stranách; vtáčia búdka a škorec.

Priebeh lekcie

Logopéd učiteľ: Príďte k nám MATERSKÁ ŠKOLA prišli hostia. Chcú vidieť, ako veľmi ste vyrástli a koľko ste sa naučili. Budeme rozdávať úsmevy a každý z vás pozdraví hostí, ako si želá. - Počúvaj! Kto to kráčal tak ticho za oknom? Kto prišiel tak potichu? A nikto z vás nepočul Ako list vyšiel z púčika, A nemohol si počuť Ako zelené steblá trávy, Vyzuli si svoje zelené topánky, Ticho vyšli zo zeme. A snežienka potichu vyšla. A všade je ticho. To znamená, to znamená, že Ticho prišlo... (jar).

Samozrejme ste sa dozvedeli, je jar. Pomenujte úplne prvé príznaky jari v prírode. (Zobrazia sa obrázky).

Vonku je zamračené, no my si veľmi želáme, aby bolo slnko stále s nami. Kde to je? Poďme ho hľadať.

Čo je najdôležitejším znakom jari? Všetky ostatné znaky závisia od toho. Deti sú Slnko.

Logopéd: - Kto je to? Deti: - Slimák.

Logopéd: - Dobrý deň, slimák! Hľadáme slnko. Pomôžte nám ho nájsť.

Slimák: - Ahoj, deti! Plazím sa po zemi a nepozerám sa na oblohu. Nevidel som slnko, ale vypadol lúč. Dám ti to, ak sa so mnou budeš hrať. Vymyslite čo najviac slov o jarných javoch. Aká je obloha? (šmykľavka)

Deti: - Modré, vysoké, čisté.

Slimák: Čo je to za slnko? (šmykľavka)

Deti: – Jarné, svetlé, teplé.

Slimák: - Aké potoky? (zvuk)

Deti: – Rýchle, transparentné, zvučné.

Slimák: - Aký vietor? (zvuk)

Deti: – Svieže, jarné, teplé.

Slimák: - Výborne! Tu je pre vás lúč svetla.

Logopéd: - Pokračujeme v hľadaní jarného slnka. Hádajte, kto by to mohol byť? (oranžový ovál na strome).

Deti: - Veverička.

Logopéd: - Ako ste to uhádli?

Deti: - S príchodom jari si prezlečie sivý zimný kabátik za nový červený atď. Logopéd: - Spýtajme sa veveričky na slnko. Ahoj, veverička! Hľadáme slnko. Povedz mi, kde to nájdeme?

Veverička - Dobrý deň, deti! Skáčem z konára na konár, ale slnko som nestretol. Dám ti to, ak sa so mnou budeš hrať. Veverička: - Vyber čo najviac slov o tom, čo robí na jar slnko, vietor, sneh, potoky. K tomu nám pomôžu farebné vreckovky: žltá do slnka, zelená do vetra, biela do snehu a modrá do potoka. Veverička: – Čo robí slnko na jar?

Deti: - Svieti, hreje, hladí.

Veverička: - Vietor?

Deti: - Fúka, hladí, osviežuje.

Veverička: - Sen?

Deti: - Topí sa, usadzuje sa, tmavne.

Veverička: - Potoky?

Deti: - Bežia, zvonia, mrmú.

Logopéd: -Fyzické cvičenie „Caring Sun“.

Slnko z neba posiela lúč, lúč, lúč. (Deti si rytmicky prekrížia ruky nad hlavou.) A smelo rozháňajú oblaky, oblaky, oblaky. (Jemne pohupujte rukami hore.) V lete vás jemne zahreje na líčka, líčka, líčka. (Rytmicky si šúchajú líca.) A na jar si dáva na nos bodky, bodky, bodky. Detské pehy sa sfarbujú do zlatista. (Rytmicky si ťukajú prstom po nose.) Veľmi sa im to páči!

Veverička: - Výborne! Tu je pre vás lúč svetla.

Logopéd: - Pokračujeme v hľadaní jarného slnka. Kto to sedí na pni? Hádaj hádanku. Kožuch - ihly. Zvlní sa – pichľavý. Nemôžete to vziať do ruky. Kto je to? (ježko)

Logopéd: - Opýtajme sa ježka na slnko. Dobrý deň, ježko! Hľadáme slnko. Povedz mi, kde to nájdeme?

Ježek - Dobrý deň, deti! Prespal som celú zimu a zobudil som sa na jar, ale slnko som na zemi nikdy nevidel. Raz som bežal po rozmrznutých lesoch, popri potokoch a našiel som lúč jari. Dám ti to, ak budeš hrať.

Logopéd: Dostaňte sa do kruhu a zahrajte si hru „Povedz to naopak“ (hra s loptou).

Ježek: - V zime je obloha zatiahnutá a na jar...

Deti: - Jasné.

Ježek: - V zime je slnko nízko a na jar...

Deti: - Vysoká.

Ježko: - V zime je vzduch studený a na jar...

Deti: - Teplé.

Ježek: - V zime sú dni krátke, ale na jar...

Deti: - Dlhé.

Ježko: - Výborne! Tu je pre vás lúč svetla.

Logopéd: - Je veľa lúčov, ale nenašli sme slnko. Čo urobíme? Pokračujme v hľadaní slnka.

Logopéd: - A tento hrdina sa po namočení kože zobudil a vyliezol z brlohu. Kto je to? Prečo si sa zobudil nešťastný?

Ukážme si, aké pocity prežíval medveď, keď sa zobudil. Pomôže nám kocka emócií: ako sa medveď zobudil, zľakol, nahneval sa, vyliezol z brlohu, bol prekvapený a tešil sa, že prišla jar. (kocka s emóciami)

Logopéd: - Dobrý deň, medveď! Hľadáme slnko. Povedz mi, kde to nájdeme?

Medveď - Poteš ma jarou, nežnými slovami o jari, potom ti to poviem. Ako láskavo môžete volať slnko?

Deti: - Slnečno.

Medveď: - Stream?

Deti: - Stream.

Medveď: - Sneh?

Deti: - Snehová guľa.

Medveď: - Vietor?

Deti: - Vetrík.

Medveď: - Výborne! Koľko dobrých a nádherné slová spomenuli sme si! Tu je pre vás lúč svetla.

Logopéd: Poďme sa trochu pohrať s lúčom, opakujte po mne.

„Stavitelia“ Nesedíme nečinne, staviame domček pre vtáky. Postavíme domček pre vtáky. klop-klop-klop, klop-klop-klop! Kladivo je náš verný priateľ. Dom je pripravený pre vtáky. To je ten, kto žil v zámorí a teraz letí cez pole do svojho dreveného paláca? Toto je malý čierny škorec!

Logopéd: - A priletel k nám hosťujúci škorec.

Logopéd: - Ahoj, vtáčik! Hľadáme slnko. Povedz mi, kde to nájdeme?

Starling - Dobrý deň, deti! Poviem ti, ak odpovieš na otázky. Povedz mi, ako sa volá domček škorca? (Zobraziť vtáčiu búdku).

Deti: - Vtáčia búdka. Logopéd: - Výborne! Pozri, kde sedí škorec?

Logopéd položí na stôl vtáčiu búdku a manipuluje s hračkou. Deti ich komentujú. Každé dieťa dostane možnosť odpovedať a s hračkami môžu postupne manipulovať aj samotné deti, potom bude hra ešte zaujímavejšia.

Deti: - Škorec vyletel z vtáčej búdky. - preletel škorec okolo vtáčej búdky. - vyletel škorec na strechu vtáčej búdky. - škorec vyletel zo strechy vtáčej búdky a odletel atď.

S. – Tu je pre vás jarný lúč. Slnko je niekde blízko. Vymyslite si príbeh podľa obrázkov, slniečko vás určite vypočuje.

Logopéd: - (Obálka so sériou dejových obrázkov) Deti, slniečko a škorec poteší, ak z obrázkov poskladáme jarný príbeh. (Každé dieťa vymyslí vetu.)

Logopéd: - Výborne, vypočujte si príbeh, ktorý máme. (Výsledkom je, že jedno dieťa skladá všeobecný príbeh z viet, ktoré zostavili deti) Ostatné deti budú rozprávať svoje príbehy v skupine.

Logopéd: - Tu prichádza slnko. Ahoj Sunshine! Našli sme tvoje lúče. (Lúče sú pripojené) Slnko vyšlo na oblohu. Všetci sa cítili ľahko a teplo: slimák, ježko, veverička a medveď. Prišla k nám jar, prišla zima. Slnko svieti a hreje, Sneh na zemi sčernie. A ľad sa topí na rieke, a na rieke sa unáša ľad. Potoky rýchlo tečú, púpavy a tráva rastú. Púčiky na stromoch napučiavajú a vychádzajú z nich listy. Hmyz lezie von, vtáky prilietajú z juhu.

Logopéd: - (Snímka) Našli slnko. Je čas vrátiť sa do skupiny. Čo sa vám na lekcii obzvlášť páčilo? Slnko sa ti poďakuje a dá ti omaľovánky.

Natalya Fedyushina
Súhrn hodín frontálnej logopedie v seniorská skupina pre deti so všeobecným nedostatočným rozvojom reči „Zvuk a písmeno A“

PREDMET: « Zvuk a písmeno A» .

CIEĽ: - predstaviť deti so zvukom a písmenom A.

ÚLOHY:

Nápravné vzdelávanie (Oblasť vzdelávania « Vývoj reči» , "Kognitívny vývoj"):

Naučte sa zvýrazniť zvuk A zo slova;

Predstaviť deti s grafickým obrázkom písmená A

Posilnite schopnosť určiť polohu znieť jedným slovom;

Cvičenie deti pri delení slov na slabiky;

Nápravná a rozvojová (vzdelávacia oblasť "Fyzický vývoj", "Vývoj reči"):

Rozvíjať hrubú, jemnú, artikulačnú motoriku deti;

Rozvíjať fonematické procesy;

Nápravné a vzdelávacie (Vzdelávacia oblasť „Sociálny a komunikačný rozvoj“):

Rozvíjať schopnosť počúvať reč dospelý.

VYBAVENIE: zrkadlá, obrázky predmetov zobrazujúce ovocie a zeleninu, písmeno a, príspevok "balón", prezentácia, farebné žetóny pre obraz zvuky a vzory, koláčik "ABVGDeyka".

Prípravné práce. Čítanie a beseda rozprávky K. I. Čukovského "Aibolit".

Priebeh lekcie:

1 Organizačný moment:

Vymyslel niekto jednoducho a múdro

Pozdravte sa pri stretnutí: "Dobré ráno! “

Dobré ráno slnku a vtákom!

Dobré ráno dôverčivým ľuďom!

Povedzme si navzájom dobré ráno!

Dobré ráno všetkým v tejto oblasti!

Bez straty minúty,

Pozývam vás na cestu!

Vezmite všetky svoje vedomosti na cestu!

A nezabudnite sa usmievať!

Deti sa usmievajú na hostí a hovoria "Dobré ráno" a sadnite si za stoly.

2.“Téma správy triedy:

Hádajte, ktorý hosť k nám chce dnes prísť?

„Je láskavejší ako všetci ostatní na svete,

Lieči choré zvieratá

A jedného dňa hroch

Vytiahol ma z močiara

Je slávny, slávny

Toto je doktor... (Aibolit)

Kto napísal rozprávku o Aibolitovi? Správne, Korney Ivanovič Čukovskij. Dnes si túto rozprávku pripomenieme a pokúsime sa zložiť ďalší príbeh o Aibolitovi a tiež sa zoznámiť s novým zvuk. Toto zvuk lekár vás žiada, aby ste to povedali pri vyšetrovaní boľavého hrdla. Presne tak, je to tak zvuk A.

3. Oboznámenie sa s akusticko-artikulačným obrazom zvuk:

Aibolit nás pozýva spievať zvuk A. Vezmite si zrkadlá. Predstavte si, že máte v rukách strunu, natiahnite strunu a spievajte zvuk A(Ah-ah-ah) Je vlákno dlhé alebo krátke? (dlhá) Zvuk A môžeme spievať a kresliť. Pozrite sa, ako široko sa ústa otvárajú; prúd vzduchu nebráni žiadnej prekážke. Zvuk A nazýva sa to samohláska, zo slov „hlas“, „hlas“. Samohlásky zvuky Označujeme ho červeným čipom.

4. Fonetické cvičenie. Izolovaná výslovnosť zvuk A.

Všetci okolo spievajú

Pretože A - A - A je samohláska zvuk,

Táto samohláska je krásna a melodická zvuk,

5. Rozvoj fonematického sluchu.

Hra „Chyťte zvuk» . Logopéd vyslovuje sériu zvukov: U,I,A,O,M,P,A,K,O,A,I,A. Keď deti počujú, tlieskajú rukami zvuk A

6. Konsolidácia zvuk v slabikách.

Opakovanie slabikové riadky za logopédom.

7. Konsolidácia zvuk v slovách. Výber zvuk A od slova.

Hra "Vymyslime si rozprávku"

Logopéd:- Jedného dňa priletel vták do Aibolitu s listom z ďalekej Afriky. Čo to bolo za vtáka? Jeho názov obsahuje náš zvuk A?

(Martin) Snímka 2.

Správne - lastovička. Aibolit sa rýchlo pripravil na cestu, vzal so sebou kufor a dal doň všetko, čo potreboval na liečbu chorých zvierat.

Snímka 3. Obrázky na snímke: (kufor, tablety, liek, masť, obväz, vata, jód, brilantná zeleň, teplomer, tuba, tégliky, nožnice)

Čo si vzal so sebou? Názov musí obsahovať zvuk A. (Deti pomenúvajú predmety zvukom A)

Aibolit si zbalil kufor. A potom vyvstal ďalší problém: aký druh dopravy by mohol použiť, aby sa dostal do Afriky? Pomôžme chlapom.

Snímka 4. (Metro, vlak, skúter, teplovzdušný balón) Nezabudnite, názov prepravy musí obsahovať zvuk A. Deti si vyberú správne obrázky a pomenujú slová.

Takže Aibolit nebude lietať v teplovzdušnom balóne. (Vystavuje sa didaktická príručka "balón", Na neho Obrázky: banány, pomaranče, broskyňa, hruška, marhuľa, cibuľa, cesnak, tekvica, zemiaky)

Logopéd Chlapci, Aibolit si vzal so sebou ovocie a zeleninu na liečenie chorých zvierat. Sú veľmi zdravé, obsahujú veľa vitamínov. Len sa pozrite, lopta z nejakého dôvodu nemôže vzlietnuť. Na to, aby vzlietla, je potrebné nechať na zemi všetku zeleninu a ovocie, ktoré nie sú v názve zvuk A. Čo opustíme? (cibuľa, broskyňa, cesnak). Lopta opäť nevzlietne. Zoberme si so sebou len ovocie a zeleninu nechajme na zemi. Potom bude lopta ešte ľahšia. (Deti pomenujú zeleninu a vyberú ju z gule)

Logopéd:-Hurá! Balón letel! Dole vidíme jazierko. čo by to mohlo byť? More alebo oceán (oceán). Ale čo to je? Počuješ? Z balóna vychádza vzduch! To prasklo!

Dýchacie cvičenie "lopta praskla": Deti zdvihnú ruky, predstierajú, že sú loptou, a potom ich pomaly spúšťajú vyslovovanie: sh-sh-sh-sh.

Logopéd: Doktor Aibolit padá do oceánu. Ako ho môžeme zachrániť? Pozri, je tu obrovský žralok. Snímka 3. Chce nám niečo povedať. -Chlapi, hovorí, že nám pomôže, ak splníte jej úlohu.

Minúta telesnej výchovy.

Hádanky so žralokmi Doodle:

Musíte skákať toľkokrát, koľkokrát znie A v mojom mene: Karakula.

Sadnite si toľkokrát zvuky, ktoré počujete v jednom slove: vodný melón, astra, autobus.

-Choď slová: ba-ran, ba-ra-ban, ba-la-lay-ka a položte toľko zelených tabúľ, koľko krokov ste urobili. (Príspevok pre deti slabičný vzor slov, ukáže sa, že ide o most).

Logopéd: -Výborne! Splnili ste všetky úlohy! Pomohli sme Aibolitovi dostať sa na breh. A tu sú choré zvieratá.

Snímka 5. (Antelope, žirafa a zebra). Doprajme im ovocie.

8. Určenie polohy zvuk A jedným slovom.

Hra: "Kto čo chce?"

Logopéd: - Chlapci, hádajte, ktoré zviera dostane aké ovocie? Ak v mene zvieraťa zvuk A"skryl" na začiatku slova mu dáme ovocie, ktorého meno sa tiež začína zvuk A. Ak v strede slova, tak v názve ovocia zvuk A malo by to byť v strede, ak na konci, tak hľadajte aj ovocie zvuk A na konci slova.

Deti určujú miesto zvuk A v mene každého zvieraťa zvýraznite na diagrame a vyberte ovocie, ktoré im zodpovedá schém: antilopa-pomaranč, žirafa-banán a zebra-hruška.

9. Spoznávanie písmeno A.

Logopéd: - Chlapci, Aibolit má pre vás aj pochúťku, pozrime sa, čo to je (nasype sušienky na tácku "ABVGDeyka") Kým Aibolit lieči choré zvieratá, zoznámime sa s písmeno A a nájdite všetky písmená A okrem iného chutné písmená.

(Logopéd ukazuje deťom písmeno A)

A je začiatok abecedy,

Preto je slávna.

A je ľahké ju spoznať:

Nohy dáva doširoka.

10. Prstová gymnastika « List"A"

Ukazováky

Umiestnite ho pod uhlom.

Stred - brvno -

bude v ňom ležať naplocho.

Prsteň a malíčky

odpočívaj v dlaniach.

List"A" vytlačené

čítame skúsime.

11. Zhrnutie triedy:

Logopéd: Chlapci, naša rozprávka sa skončila.

Pripomeňme si ako zvuk a písmeno stretli sme sa dnes?

Čo sa ti dnes najviac páčilo? trieda? Výborne chlapci!

Doktor Aibolit vyliečil zvieratá a vydal sa na spiatočnú cestu. Rozlúčme sa s ním a našimi hosťami.

Bibliografia.

1. V.V.Volina. Zábavné učenie abecedy. – M: Osvietenie, 1991

2. E. A. Pozilenko. Magický svet zvuky a slová. – M: Humanitárny. Ed. Centrum VLADOS, 1999

3. O. S. Gomzyak. Správne hovoríme vo veku 5-6 rokov. – M: Nakladateľstvo

Načítava...Načítava...