Náčrt tried frontálneho logopéda pre školákov. Súhrn hodín logopédie na základnej škole

Umožnite deťom komunikovať s ľuďmi. Rozvíjať schopnosť počúvať a počuť učiteľa. Aktivácia aktívnej a pasívnej slovnej zásoby k lexikálnej téme: „Domáce zvieratá“. Schopnosť rozpoznávať a pomenovať zvieratá podľa obrázkov.
Formovať holistické vnímanie predmetov (obrazov zvierat).
Vývoj dýchania reči, všeobecný a dobré motorové zručnosti... Rozvoj vizuálnej, sluchovej pozornosti. Rozvoj myslenia. Zlepšenie gramatickej štruktúry reči. Rozvoj koherentného prejavu. Úlohy sa realizujú prostredníctvom herných situácií.

Zhrnutie hodiny na tému „Diferenciácia T-D“ je uvedené v rámci modernej doby hodiny logopédie... Pri práci sa používajú prvky projektové činnosti: schopnosť riadiť sa pokynmi, porovnať výsledok s tým, čo sa malo urobiť; zaradenie jednotlivých úloh v závislosti od zóny proximálneho vývoja každého dieťaťa. Vývoj bude užitočný učitelia-logopédipráca v škole.

Cieľová skupina: pre logopéda

Zhrnutie hodiny na tému „List Ježiškovi“ je predstavené prvkami mozgovej gymnastiky. Počas pracovnej doby sa zavádza atmosféra záujmu a tajomna. Dochádza k oboznámeniu s pravidlami písania listu, pozornosť sa venuje aj Ozhegovovmu slovníku. Deti sú aktívnymi partnermi učiteľa počas celej opravy. Tento prístup spĺňa moderné požiadavky.

Cieľová skupina: pre logopéda

Zhrnutie hodiny na tému „Diferenciácia zvukov S-Sh“ je prezentované pomocou techník sprevádzania metódami motorickej korekcie. Zaistenie interakcie pravej a ľavej hemisféry je základom intelektuálneho rozvoja. Na hodine deti formujú tému hodiny, prijímajú a ukladajú výchovnú úlohu, hľadajú potrebné informácie. Formujte sebaúctu na základe úspešného výkonu.

Cieľová skupina: pre logopéda

Abstrakt individuálne hodiny diferenciáciou zvuky w-w... Určené pre priemerné deti školský vek... Farebná prezentácia pomáha dieťaťu počas celého sedenia zaujať a sústrediť sa. Na hodinách má dieťa možnosť samostatne plniť úlohy na počítači.

Cieľová skupina: pre logopéda

NÁVRH POD logickej lekcie podskupiny o náprave porúch
Téma: diferenciácia zvukov [p] a [p '] v slovách.
Lexikálna téma: cesta do mesta povolaní.
Technológie: hra (lekcia cestovania), informácie a komunikácia.
Účel: rozvíjať schopnosť rozlišovať medzi zvukmi [p] a [p '] na slovnom materiáli.
Úlohy:
Vzdelanie:
- trénovať rozlišovanie medzi zvukmi [p] a [p '] slovami;
- rozvíjať sluchovú pozornosť, fonemické analýzy, syntézu a stvárnenie;
- aktualizovať a objasniť význam slov na lexikálnu tému „Profesie“;
- rozvíjať zručnosť tvorenia slov spôsobom prípony;
Nápravné a vývojové:
- rozvíjať logické myslenie, komunikačné schopnosti a zručností;
Vzdelanie:
- vychovávať zvedavosť, kognitívna činnosť a záujem o vzdelávacie činnosti všeobecne.

Cieľová skupina: pre 4. ročník

Súhrn samostatnej lekcie automatizácie zvuku Ш uprostred slova. Určené pre deti predškolského veku a veku základnej školy. Túžba pomáhať a liečiť mrkvu Stepshka udržuje záujem a pozornosť dieťaťa počas celej hodiny. Špeciálne úlohy pre školákov trénujú čítanie a písanie.

Cieľová skupina: pre logopéda

Zhrnutie samostatnej lekcie o diferenciácii znie ssh v slabikách. Určené pre deti vyššieho predškolského veku a veku základnej školy. Farebná prezentácia pomáha dieťaťu počas celého sedenia zaujať a sústrediť sa. Na hodinách má dieťa možnosť samostatne plniť úlohy na počítači.

Vysvetlivka.

Metodická téma hodiny: knižnica logopedických hier.

Téma lekcie pre deti: kombinované rozvíjanie herných súťaží lexikálna téma „Škola“.

Účel použitia herné technológie : vzbudenie záujmu o hodiny logopédie v škole.

Prednášková sála: 2-3 triedy súhrnnej školy.

Miesto zamestnania v nápravný program: sa koná na začiatku školského roka ako prvá vyučovacia hodina alebo počas nej mimoškolské aktivity ako mimoškolská činnosť.

Použité technológie:

Záchrana zdravia.

Vybavenie: počítač: plátno, projektor, signálne karty, gule na výzdobu triedy, sladké ceny pre všetkých účastníkov.

Očakávané výsledky korekcie a vývoja:

vývoj fonemického sluchu;

rozšírenie aktívneho slovníka;

rozvoj myslenia, pamäti, pozornosti;

rozvoj motivácie k učeniu.

Referencie

Ozhegovov vysvetľujúci slovník.

Marshak S.Ya. „To je také roztržité“

Ruské ľudové príslovia, porekadlá, hádanky.

Hádanky a šarády o škole.

Trenažéry pre oči.

Syntéza otvorenej hodiny „Logopedické hry“ pre študentov v 2. - 3. ročníku

Priebeh hodiny:

1. Úvod.

Logopéd: Dobrý deň, drahí chlapci! Dnes sme našu hodinu nazvali knižnica logopedických hier. Po celej hodine nás bude sprevádzať veselý, neúnavný, šibalský ... (objaví sa šmykľavka s obrazom Dunna, deti ho volajú) Dunno. Je veľmi rád, že sa s nami stretol, a chce, aby sme sa pozdravili oboma rukami naraz (deti sa pozdravia pravou rukou k ľavej ruke svojho priateľa a ľavou rukou - napravo; krížovo). Výborne!

Všetci naozaj radi hráme. Dnes teda čakáme na rozmanitosť, vzrušujúce, zaujímavé úlohykde sa môže vyjadrovať každý. Za každú správnu odpoveď vám bude pridelený farebný žetón a na konci hodiny určíme nášho víťaza. Tak a ideme na to!

2) Logopéd:

Jedného dňa písmená hrali

Stáli mimo poriadku v slove,

Ako si však môžu nájsť miesto?

Slovám sa nedá vôbec rozumieť.

A listy hlasno plačú:

Kto nás zariadi tak, ako to potrebujeme?

(Na snímke sa nachádzajú slová:

CENIO jeseň)

LASHKO (škola)

BYATARE (chlapci)

ZHBADRU (priateľstvo)

RAST (radosť)

Logopéd: Vidíte, chlapci, aké úžasné slová máme. Aké dôležité je, aby každé písmeno v slove stálo na svojom mieste.

3) Logopéd: Chlapci, dostali sme urgentný list. Kto je jeho autorom? Zistíme to rýchlo, ak uhádneme prvé písmená mien obrázkov. (Obrázky sa na snímke zobrazujú jeden po druhom: nos, mýval, hviezda, nota, melón, jogurt, kôň, bocian). Myslím, že ste uhádli. Jasné že je…. (Dunno) Máte pravdu, toto je náš zlomyseľný a vynálezca Dunno. Čo píše? Ničomu nerozumieš! Dunno opäť všetko poplietol:

To je ale deň? Vediem druhé vtipy! Chcela by som sa čo najskôr dostať k tigríkom, v škole majú ťažké odpovede!

Výborne! Uvidíte, že musíte používať slová v správnom význame. Všetko sa vyjasní naraz.

4) Súťaž hádaniek od Dunna:

Bola lekcia, ale on mlčal -

Zrejme čakal na zmenu.

Hodina sa práve skončila

Nahlas sa pohyboval ... (hovor)

Napíšeme celú hodinu,

Bude to pre nás užitočné ... ... (notebook)

Pracoval celú hodinu

Škrípalo to od námahy.

Ľahla som si na dosku, aby som si oddýchla.

No, samozrejme, že je .... (krieda)

Všetky kresby sa za chvíľu vymažú,

Ak sa používa. (Elastické)

Žije v učebnici

Nájde stránky, ktoré potrebuje,

A on zjavne vie vopred,

Akou témou prechádzame. (Záložka).

Logopéd: Chlapci, na akú tému si vybrali naše hádanky Dunno? (O škole)

Dunno chce, rovnako ako vy, študovať na škole a stať sa príkladným študentom. Pravda?

5) Fyzické minúty.

Logopéd: Spolu s Dunnom nám dnes pomáha náš počítačový priateľ. A teraz pomôže našim očiam odpočívať. (posuňte očným trénerom k hudbe)

6) Logopéd: A aby sme vám pomohli zvýšiť vitalitu, pripravili sme pre vás s Dunnom vtipné básne. Musíte byť veľmi pozorní a odpovedať áno alebo nie. Pripravený? (Áno!) (Venujte pozornosť)

Do rýmu mi daj odpoveď

Slovo „áno“ alebo slovo „nie“.

Iba vy si dajte na čas

Nespadnite na hák!

Má škola lekciu práce? (Áno)

Je boršč zdravé jedlo? (Áno)

Po raňajkách, obede? (Áno)

Majú rakety kolesá? (Nie)

Chodíme do kancelárie s úsmevom k zubárovi? (Nie)

Potrebujeme večer svetlo? (Áno)

Jesť benzínový bicykel? (Nie)

Si vždy vtipný? (Áno!)

Logopéd: A teraz je čas

Hádajte nás, deti,

Puzzle, šarády,

Aby sme boli všetci šťastní! (Snímka s puzzle o škole)

Riešenie šarád a hlavolamov je zaujímavá hra! Cvičia na mysli, pamäti a pozornosti! Teraz sa staneme dvoma tímami a každý tím dostane svoju úlohu. (Speech Therapist robí 3 šarády, odmeny pre každý tím)

Nájdete potom moju prvú slabiku

Keď v kotle

vriaca voda

TA je druhá slabika,

Ale všeobecne-

váš školský stôl (stôl)

Začiatok sa nazýva strom,

Koniec sú moji čitatelia,

Tu v knihe je celok,

A v každom rade sú. (Písmená)

Prvá predložka,

Druhý je letohrádok,

A niekedy aj celú

riešené s ťažkosťami. (Úloha)

S K som v škole na stene

Hory, rieky sú na mne.

Nebudem sa ti schovávať -

Ja tiež stojím v škole. (Card-desk)

Nemôžem ísť do rozvetveného lesa -

Moje rohy sú zaseknuté vo vetvách

Ale vymen ma L za S -

A listy lesa budú všetky chradnúť (Jelen-jeseň)

Som v zošite

Šikmé a rovné.

A nakoniec niekedy

Zoradím ťa. (Vládca)

8) Logopéd. Náš Dunno, keď videl, ako dobre ste uhádli všetky jeho hádanky, zvládnuté s náročnými hádankami a šarádami, chce byť rovnako inteligentný a znalý. Dajme mu ho hneď užitočné tipy... A samozrejme nám pomôžu ruské príslovia.

Ďalšia herná súťaž o znalosti ruských prísloví. Vyplňte príslovie (snímka so začiatkom prísloví o učení)

Učenie je svetlo a nevedomosť tma.

Učenie je vždy užitočné.

To, čo som sa pevne naučil, si pamätám ešte dlho.

Tip je dobrý, ale vedomosti sú lepšie.

Kto miluje vedu, nepozná nudu.

Učte sa - zaostrite myseľ.

Logopéd: Škola .. Akú rolu hrá v našom živote? (V škole sa učíme čítať a písať, získavame nové vedomosti). Myslím si, že príslovia o úlohe vedomostí v živote človeka budú užitočné nielen pre Dunna, ale aj pre vás.

8) Zhrnutie výsledkov lekcie.

Logopéd: Dnes sme sa na hodine veľa rozprávali o škole. Aj Dunno chcel ísť k nám a učiť sa s nami. Logopedická herňa nás prinútila myslieť na veľa. Zamyslime sa nad tým, o čom dôležitom sa dnes hovorilo?

(Všetky písmená by mali byť na svojom mieste v slove, nemali by byť zmätené; je potrebné použiť slová v požadovanú hodnotupotom ti všetci budú rozumieť;

Získanie gramotnosti si vyžaduje veľa práce)

A teraz vyjadrime svoje myšlienky a pocity z knižnice logopedických hier (knižnica logopedických hier je ... Deti prídu so slovami, ktoré by chceli vyjadriť svoje emócie z hodiny: zaujímavé, chladné, vzrušujúce atď.)

Logopéd: Kto sa dnes stal víťazom našej knižnice logopedických hier? (Tokeny sa počítajú a víťaz sa udeľuje medaila)

Dnes je oveľa viac víťazov, to je Dunno, ktorý chcel ísť do školy, a všetci chlapci, ktorí sa aktívne zúčastnili nášho podujatia. Výborne! (Rozdávajú sa sladké ceny)

Abstrakt triedy od logopédia

Predmet : Diferenciácia zvuky [ s ], [ w ].

cieľ : naučiť rozlišovať zvuky [s], [w] podľa sluchu.

Úlohy:

Vzdelanie: naučiť sa rozlišovať zvuky [s], [w] podľa sluchu v slabikách, slovách, vo fráze, čítať slabiky s týmito zvukmi, upevňovať správnu artikulačnú štruktúru zvukov [s] - [w].

Nápravné : rozvíjať artikulačné, jemné a všeobecné motorické schopnosti, fonemický sluch, súvislou rečou, rozvíjať schopnosti skloňovania a tvorenia slov.

Vzdelanie: podporovať kultúru správania na hodine, rešpektovanie didaktického materiálu,podporovať záujem o hodinu

Plán:

Úvodná časť

1. Org. moment (2-4 min)

Hlavná časť

1. Uverejnite tému (2 min)

2. Porovnanie členenia zvukov (2 min)

3. Charakteristika zvukov (2 min)

4. Hra so šípkami (pre rozvoj fonemického sluchu) (2 min.)

5. Hra „Zmena slov“ (skloňovanie) (2 min)

6. Telesná výchova (cvičenie je zamerané na rozvoj všeobecných motorických schopností) (2 min)

7. Výslovnosť zvukov [s], [w] v čistých frázach (cvičenie na rozvoj súvislej reči) (3 min.)

8. Výslovnosť zvukov [s], [w] v rýmovaných frázach. Tvorba slov (3 min)

9. Hra „Lay out out“ (cvičenie je zamerané na rozvoj súvislej reči) (2 min)

10. Čítanie slabík (2 min)

11. Samomasáž rúk a prstov (5 min)

Záverečná časť

Sčítanie (2 min)

Časový limit hodiny je 40 minút.

Priebeh hodiny:

Úvodná časť

1. Org. okamih .

Logopéd: „Predstavte si deti, ktoré sme teraz v lese. Ukáž mi, aké veľké sú stromy. ““

Deti dvíhajú ruky.

Logopéd: „teplý vánok fúkal pššššššššššš, lístie zašuchotané.“

Deti hýbu prstami rýchlo, rýchlo.

Logopéd: „Fúkal som chladne vietor s-s-s, kymácali sa borovice. “

Deti sa hojdajú a mávajú rukami.

Logopéd: „Vietor utíchol - ani listy, ani konáre sa nepohybujú.“

Deti relaxujú.

Logopéd: „A teraz si ticho sadli.“

Deti si sadnú.

Hlavná časť

Artikulačná gymnastika:

Logopéd: A teraz budeme cvičiť na pery a uvulu (podľa ústnych pokynov a ukážky logopéda deti vykonávajú artikulačná gymnastika „Smile tube“, „Potrestajme nezbedný jazyk“, „Swing“, „Vyčistime si zuby“, „Huba“, „Pohár“,

Dýchacie cvičenia -konvertor

1. Téma správy :

Logopéd: „Ako zeleň zašuchotalo od vánku?“

Deti: „Š-š-š“.

Logopéd: „Ako fúkal studený vietor?“

Deti: „S-s-s“.

Logopéd: „Dnes budeme opakovať zvuky [s], [w].“

2 ... Porovnanie členenia zvukov:

Logopéd: „Pamätajme si, ako správne vyslovovať zvuk. Musíte sa usmievať. Oprite široký koniec jazyka o dolné zuby... Dajte si dlaň k ústam, mal by vychádzať studený prúd vzduchu. ““

Deti vyslovujú zvuk.

Speech Therapist: „A teraz povedzme zvuk [w], musíte otvoriť ústa, zaokrúhliť pery a mierne ich natiahnuť dopredu, zdvihnúť široký jazyk a urobiť„ pohár “, vysloviť zvuk [w]. Priložte dlaň k ústam, mal by vychádzať teplý prúd vzduchu. ““

Deti vyslovujú zvuk [w]

3. Charakteristika zvukov .

Logopéd: „Pamätajme si, s akým zvukom“?

Deti: „-Je spoluhláska, pretože vydychovaný vzduch v ústach naráža na prekážku; hluchý, pretože hlas nezvoní; môže byť tvrdý ako orech a mäkký ako vata “

Logopéd: „Dobrá práca! A zvuk [w] "?

Deti: „Súhlasí, pretože vydychovaný vzduch naráža na prekážku v ústach; hluchý, pretože hlas nezvoní; je vždy tvrdý ako orech. ““

Robíme záver .

čovšeobecne vo zvukochssh ? Sú spoluhlásky, hluchí.

Než onilíši sa?

Pri vyslovení zvukus pery sa usmievajú, hrot jazyka spočíva na spodných zuboch; prúd vzduchu je studený. Pri vyslovení zvukuw pery sú trubičkou tlačené dopredu, jazyk je šálkou zdvihnutý k oblohe; vydýchaný prúd vzduchu je teplý

4. Hra so šípkami (cvičenie je zamerané na rozvoj fonemického sluchu).Vkladajú sa schémy [S] - [W] -

Logopéd: „Každý má na stoloch karty so šípkami. Teraz sa budeme hrať so zvukmi [s], [w]. Najskôr pomenujem slabiky a potom slová, ak počujete zvuk, zdvihnite kartu so šípkou smerujúcou nadol. Ak počujete zvuk [w] - zdvihnite kartu šípkou nahor. “ Slabiky: sha, sa, fúzy, shu, so, popol. Slová: sila, vak, sila, nos, myš, fúzy, uši.

Úlohu dokončia deti.

5. Hra „Zmena slov“ (skloňovanie)

Logopéd: „Pomenujem slová. Ak počujete zvuk [y] v jednom slove, nahraďte ho [w] a nájdite nové slovo. Napríklad: fúzy - uši. “

Deti: „Deň je žart, prilba je kaša, miska je medveď, potkan je strecha, mys je myš, bájka je veža.“

Logopéd: „Dobrá práca.“

6. Telesná výchova (cvičenie je zamerané na rozvoj všeobecnej motoriky).

Na poličke našich zábavných hračiek

(státie, ruky na opasku)

Vtipní ježkovia a vtipné žaby.

(chôdza na mieste, skákanie na mieste)

Vtipné medvede, vtipné jelene

(kráčajúc nabok a rukami ukazujúci jelenie parohy)

Vtipné mrože a vtipné pečate.

(skákanie do strán).

7. Výslovnosť zvukov [s], [w] v čistých frázach (cvičenie na rozvoj koherentnej reči).

Logopéd: „Chcel som, aby sa zvuky [s], [w] s nami smiali, a prišli s čistými rozprávkami. So slovami slona, \u200b\u200blíšky a sprchy:

lon-lon-lon, slon jazdí na lopate.

Sa-sa-sa, na Mesiaci sedí líška.

Ush-ush-ush, slon a líška sa osprchovali. ““

Deti opakujú frázy spolu s logopédom.

8. Výslovnosť zvukov [s], [w] v rýmovaných frázach. Tvorenie slov.

Logopéd: „Teraz k nám poletí vták, v mene ktorého sa nachádza slabika„ kush “. Kto to je? “

Deti: „Kukučka“.

Na doske je zavesený obrázok kukučky.

Logopéd: „Kukučka nám povedala, že zvuky [s], [w] prišli k Strašiakovi, ktorý žije v Čarovnej krajine OZ. Zamiešal sa do slov nielen zvukov, ale aj slov. Poďme k nemu. Zatvor oči".

Rovinná postava Strašiaka je odhalená.

Logopéd: „Teraz otvorte oči. A tu je Strašiak. Pozri, aký je rozrušený. Vypočujte si, čo povedal:

„Mačka chytí„ misku “, matka„ myšku “.

"Hasič nosí kašu, Saša zjedol prilbu."

„Medveď tancuje v„ Máši “, cukrík je ďalej„ v maske “.

Pre strašáka vráti zvuky [s], [w] a správne slová na miesto, formuj pre neho milé slová zo slov, ktoré teraz budem nazývať: náklonnosť ... (láskavý), sláva ... (slávny), poslušnosť ... (poslušný), odvaha ... (odvážne). Hurá! Strašiak vrátil „zmätené“ zvuky na svoje miesto a uhádol správne slová.

Počúvajte pozorne vety a opravte chyby:

Mačka chytí „misku“, matka „myšku“.

Deti: „Mačka chytí myš, mama umyje misku.“

Logopéd: „Hasič nosí„ kašu “, Saša zjedol„ prilbu “.

Deti: „Hasič nosí prilbu, Saša zjedol kašu.“

Logopéd: „Medveď tancuje v„ Máši “, cukrík je ďalej„ v maske “.

Deti: „Medveď tancuje v maske, cukrík je pre Mashu.“

9. Hra „Lay out out“ (cvičenie je zamerané na rozvoj súvislej reči).

Na nástenke sú dva obrázky: skriňa a taška.

Logopéd: „Nasnímajte obrázky, ktoré sú na vašom stole. Ak názov vášho obrázka obsahuje zvuk [y], vložte túto položku do tašky a ak zvuk [w] - do skrinky. Napríklad dám medveďa do skrine. ““

Úlohu dokončia deti.

Logopéd: „Poďakujme Strašiakovi za zaujímavé úlohy!“

Deti: „Ďakujem!“

10. Čítanie slabík.

Logopéd: „Rozhodli sme sa podniknúť výlet so zvukmi [s], [w]. Pôjdeme s nimi. Zvuky, [w] sa blížili k Červenému hradu. Aké zvuky v ňom žijú?

Deti: „Samohlásky“.

Logopéd: „Skamarátime sa so zvukmi [s], [w] so samohláskami.“ Čítanie slabík podľa schémy: sa, so, su, ac, vosa, nás, sha, sho, shu, popol, osh, ush.

11. Samomasáž rúk a prstov.

Logopéd: „Teraz vezmeme do rúk ceruzky. Položte ceruzku na pravú ruku a ľavú na vrch. Ceruzku vyvaľkáme doľava a doprava “(trenie dlaní dlaní šesťuholníkovou ceruzkou s postupným zvyšovaním úsilia)

12. Práca v notebooku a pri tabuli

Karty obsahujú slová s chýbajúcimi písmenami C a W:

„Stôl, čiapka, ponožka, myš, dedko, kožuch, rozprávka, les, kapusta, žaba.“

Zadanie: napíšte chýbajúcimi písmenami a rozdeľte do 2 stĺpcov.

Najskôr sa s deťmi rozprávajú všetky slová, písmená píšu po tabuli jeden po druhom, distribuujú ich do 2 stĺpcov a potom sa vykonávajú v zošite s podporou na tabuli.

Záverečná časť

Zhrnutie:

Logopéd: „O akých zvukoch sme dnes hovorili? Charakterizujte tieto zvuky. “

Odpovede detí.

Cieľ:Rozvoj jasnej diferenciácie zvukov [ssh] v slabikách a slovách.

Úlohy:

  1. Nápravné vzdelávanie:zdokonaliť techniku \u200b\u200bčítania na materiáloch slabičných tabuliek, aktivovať slovnú zásobu na témy: „Obchod“, „Zelenina a ovocie“, „Hračky“.
  2. Nápravné a vývojové:rozvíjať fonemický sluch a vnímanie (zvuková a slabičná analýza a syntéza slov), rozvíjať zrakovo-priestorové vnímanie, artikulačné motorické schopnosti, pracovať na rozvoji úrovne koncentrácie a rozloženia pozornosti, sluchovej pozornosti a pamäti, analytického myslenia.
  3. Nápravné a vzdelávacie:formovať zručnosti spolupráce, pozitívny vzťah k účasti na hodine, zodpovedný prístup k plneniu úloh.

Vybavenie:

  • magnetické písmená,
  • slabiky,
  • zrkadlá,
  • sadzacie plátno,
  • slabičné tabuľky,
  • samolepky s obrázkami zeleniny a ovocia,
  • obrázky pultu,
  • "Cenovky"
  • karty - „peniaze“ - slabičné schémy,
  • hračky,
  • čipy na vykonávanie zvukovej analýzy,
  • nálepky s obrázkom zvierat.

Organizácia času.

Hra „Poznajme to“.

Stojíme v kruhu, držíme sa malíčkami. Prvý hráč volá svoje meno, druhý - meno predchádzajúceho a svoje vlastné atď.

Rozvoj analýza zvukového listu a syntéza.

Ak úlohu splníte správne, dozviete sa, kam s vami dnes pôjdeme.

Teraz ťa pochválim, pochválim. Vašou úlohou je zvýrazniť tretí zvuk každého slova a označiť ho príslušným písmenom:

  • za Múžasné
  • sv Aracionálne
  • predtým Drozkošný
  • atď Azdvojnásobil
  • ra Zskrútený
  • atď Aklamstvo
  • od Hhorlivý

Deti rozložia na tabuľu slovo „OBCHOD“ z písmen magnetickej abecedy.

Slabičná analýza.

Čo si zoberieme so sebou do obchodu?

Pod doskami máte karty. Čo je to? (Slabiky).

Prečo si myslíš, že sú to slabiky? (Každá časť má samohlásku.)

Zložte slová z týchto slabík:

  • taška
  • peňaženka

(Peňaženka je malá vrecko na peniaze.)

Prečo potrebujeme tieto položky?

Dnes vám za správne odpovede dám také „peniaze“. A prečo, to sa dozviete trochu neskôr.

Charakteristika zvukov „s-sh“. Artikulačná gymnastika.

Zvýraznite prvý zvuk v slove „bag“. Vyslovte to. V akej polohe pier („úsmev“), zuby („Plot“), Jazyk („Vyčistite si zuby“), prúd vzduchu (studený úzky prúd vzduchu pozdĺž „drážky“) (Zvuk C - spoluhláska, pretože je tu prekážka, hluchý - hlasivky nepracujú, solídne.)

Zvýraznite tretí zvuk v slove „peňaženka“. Vyslovte to. V akej polohe pier („Okno“), zuby („Spoločne“), Jazyk ("pohár"), prúd vzduchu ( silný, teplý, široký)... Charakterizujte tento zvuk. (Zvuk Ш je spoluhláska, pretože je tu prekážka, hluchá - hlasivky nefungujú, vždy sú pevné.)

Aký je hlavný rozdiel medzi týmito zvukmi? (Pri vyslovovaní týchto zvukov je poloha jazyka a pier iná.)

Správne odpovede: karty - „peniaze“<Príloha 1 >.

Správa o lekcii.

Prezrite si plátno na sadzbu. Kto môže pomenovať tému hodiny?

Dnes pôjdeme nielen do obchodu, ale naučíme sa aj rozlišovať zvuky „ssh“.

Rozvoj fonemického sluchu.

A kvôli tomu budeme trochu pracovať so slabičnou tabuľkou.<Dodatok 2 \u003e. Pomenujem slabiku, vašou úlohou je čo najskôr túto slabiku nájsť v tabuľke a položiť na ňu ukazovák.

Slabiky: sho, sy, su, si, si, sha, so, shu, sa, shi.

Rozvoj vizuálno-priestorového vnímania.

Ideme teda do obchodu. Pomenujte produkty, ktoré vidíte (hruška, broskyňa, repa, kapusta, petržlen, zemiak, reďkovka, slivka) <Dodatok 3 \u003e. Do ktorej predajne sme prišli?

Predajca nestihol výrobky odložiť na police<Dodatok 4 \u003e. Môžeme jej pomôcť?

  • vložte hrušku na hornú policu vľavo;
  • napravo od hrušky - zemiaky;
  • pod zemiakmi - kapusta;
  • na druhú poličku napravo dajte reďkovky;
  • nad reďkovkou - broskyňa;
  • medzi zemiakmi a broskyňami - slivka;
  • pod hruškou - repa;
  • naľavo od reďkovky - petržlen.

Pomenujte, čo ste vložili do prvej police (hruška, zemiak, slivka, broskyňa); do druhej police (repa, kapusta, petržlen, reďkovka).

Predajca je vám veľmi vďačná, pomohli ste jej umiestniť produkty na police.

Pre správne odpovede: karty - „peniaze“.

Rozvoj analogického myslenia.

Pozri sa zblízka na prvú poličku. Čo je nadbytočné? (Zemiak.)

Prečo? (Toto je zelenina a všetko ostatné je ovocie.)

Pozri na druhú poličku. Čo je nadbytočné? (Petržlen.)

Prečo? (V slove „petržlen“ je zvuk „sh“ a vo všetkých ostatných slovách - „s“).

Pre správne odpovede: karty - „peniaze“.

Diferenciácia písmen „s-sh“.

Ale v obchode je každý produkt podpísaný a cena je na ňom uvedená. Poďme a pomôžeme predajcovi podpísať cenovky<Dodatok 5 \u003e. Ale niečo tu nie je v poriadku, čo konkrétne? (Písmená „s“ a „w“ chýbajú).

Vložte do slov chýbajúce písmená „s“ alebo „w“.

Pomenujte slová, v ktorých ste zadali písmeno „s“, „sh“.

Úlohu ste splnili. ( karty - "peniaze")

Vypracovanie slabikovej analýzy.

Ideme do susedného obchodu. V ktorom obchode sa nachádzame? (V hračkárstve).

Máte peniaze, ale môžete si kúpiť iba hračku, ktorej názov zodpovedá schéme na vašej karte - „peniaze“, t.j. názov hračky by mal obsahovať rovnaký počet slabík ako na schéme. Upozorňujeme, že schéma ukazuje, v ktorej slabike je zvuk „s“ alebo „sh“. Musíte jasne vysloviť slovo podľa slabík a dať „peniaze“ predajcovi.

Vývoj zvukovej analýzy.

Vyberte si ktorúkoľvek kúpenú hračku. Vykonať zvuková analýza toto slovo.

Zhrnutie lekcie.

Aké obchody sme dnes navštívili? Aké ďalšie obchody poznáte?

Aké zvuky sme dnes pomenovali najčastejšie? Aký je ich hlavný rozdiel?

Odraz.

Na začiatku hodiny som povedal, že ste pozorní, inteligentní, usilovní. Nemýlil som sa! Si skvelý!

Vyberte si nálepku, ktorej názov má zvuk „sh“ na pamiatku dnešnej lekcie.

Načítava ...Načítava ...